Kiedy para podejmuje decyzję o chęci posiadania dziecka, zaczyna się dla niej czas wyczekiwania na pierwsze symptomy ciąży. Kobieta staje się wtedy szczególnie wyczulona na każde najmniejsze zmiany w swoim samopoczuciu i nawet podwyższoną temperaturę potrafi zdiagnozować jako pierwszy objaw ciąży. Czy słusznie? Jakie są pierwsze objawy ciąży i jak szybko po zapłodnieniu kobieta może zacząć je odczuwać ?
Do zapłodnienia może dojść jedynie w konkretnym momencie całego cyklu miesiączkowego i tak naprawdę nie ma na to zbyt wiele czasu. Dlaczego? Komórka jajowa uwolniona podczas owulacji obumiera w ciągu kilkunastu godzin. Jeśli komórka jajowa przedostanie się do jajowodu i napotka tam plemniki, może dojść do zapłodnienia. Przyjmuje się, że plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety do 72 h, dlatego największe prawdopodobieństwo poczęcia jest wtedy, gdy do zbliżenia dojdzie 3 dni przed lub 3 dni po spodziewanej owulacji. Warto obserwować pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu, jednak należy pamiętać, że samo wyznaczenie terminu owulacji bywa dość trudne.
Zakładając, że kobieta miesiączkuje regularnie co 28 dni, jest zdrowa, to teoretycznie owulacja powinna wystąpić 14-tego dnia cyklu.
Niestety na proces owulacji mają wpływ różne czynniki, między innymi:
Dlatego też nie zawsze można mieć pewność co do przebiegu owulacji. Warto jednak śledzić swój cykl miesiączkowy prowadząc również kalendarz owulacji.
Do wyznaczenia terminu owulacji pomocne będą:
Gdy dojdzie już do zapłodnienia komórki jajowej, powstaje zygota, która dzieli się na kolejne komórki. Po około 5-7 dniach zapłodniona komórka jajowa trafia do macicy, w której zagnieżdża się po 2 dniach. Wówczas kobieta może odczuwać dolegliwości podobne do tych na początku miesiączki, czyli pobolewanie w podbrzuszu i niewielkie krwawienie. Od tego momentu w organizmie kobiety zaczyna wytwarzać się gonadotropina kosmówkowa i mogą pojawiać się już pierwsze symptomy ciąży.
Organizm każdej kobiety jest inny, dlatego może zareagować na ciążę inacze. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych objawów ciąży jest brak miesiączki, w spodziewanym terminie. Oznacza to, że pierwsze dolegliwości ciążowe mogą pojawić się już około 2-3 tygodnia ciąży. Bardzo często są one jednak na tyle subtelne, że łatwo je przeoczyć. Wyraźniejsze objawy ciąży zaczynają dawać o sobie znać około 4-6 tygodnia ciąży. To właśnie wtedy domowy test ciążowy powinien pokazać wyraźne dwie kreski.
Pod wpływem rozwijającej się ciąży, w organizmie kobiety dochodzi do bardzo dużych zmian hormonalnych. Przede wszystkim następuje wzrost poziomu progesteronu, który odpowiada między innymi za zagnieżdżenie zarodka w macicy. Niestety, progesteron powoduje również mniej pożądane efekty, takie jak:
Najbardziej typowymi i powtarzającymi się u wielu kobiet objawami ciąży są również:
Objawami niekoniecznie typowymi mogą być takie, które przypominają początki infekcji, czyli:
W takiej sytuacji warto poczekać z zażyciem leków na przeziębienie i grypę, ponieważ może się okazać, że organizm kobiety manifestuje w ten sposób rozwijające się w niej nowe życie.
Każda kobieta starająca się o dziecko, chciałaby jak najszybciej wiedzieć, czy doszło do zapłodnienia. Niestety, należy się jednak uzbroić się w cierpliwość. Test ciążowy najlepiej jest wykonać w pierwszym dniu po dacie spodziewanej miesiączki. Jeśli jednak nie chcemy czekać możemy skorzystać z domowych testów ciążowe o czułości 10 mlU/ml, które mogą wykryć ciążę już po kilku dniach od zagnieżdżenia zarodka w macicy. Warto wykonać kilka testów ciążowych, aby potwierdzić obecność lub brak ciąży.
Jeśli wynik testu ciążowego jest pozytywny, nadszedł czas na wizytę u ginekologa oraz potwierdzenie ciąży poprzez badanie krwi na obecność beta hCG. Podczas wizyty lekarskiej ginekolog skieruje nas na badanie krwi beta hCG (możemy je wykonać odpłatnie przed wizytą) oraz wykona badanie USG. Dzięki badaniom lekarz może potwierdzić czy ciąża rozwija się prawidłowo, czy w macicy znajduje się zarodek oraz jeśli jest już to możliwe - czy słychać już bijące serce dziecka. Taka wizyta wskazana jest około 6-7 tygodnia ciąży, ponieważ wcześniej pęcherzyk ciążowy może być jeszcze niewidoczny. Jeśli lekarz potwierdzi ciążę, zostanie założona karta ciąży, a lekarz wytłumaczy jakie badania wykonać oraz jak się przygotować na kolejne miesiące ciąży.