*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Zdjęcie USG w ciąży

Podejrzewasz ciążę? Poznaj pierwsze objawy ciąży i sprawdź kiedy wykonać test ciążowy!

Kiedy para podejmuje decyzję o chęci posiadania dziecka, zaczyna się dla niej czas wyczekiwania na pierwsze symptomy ciąży. Kobieta staje się wtedy szczególnie wyczulona na każde najmniejsze zmiany w swoim samopoczuciu i nawet podwyższoną temperaturę potrafi zdiagnozować jako pierwszy objaw ciąży. Czy słusznie? Jakie są pierwsze objawy ciąży i jak szybko po zapłodnieniu kobieta może zacząć je odczuwać ?

Owulacja - kiedy dochodzi do zapłodnienia?

Do zapłodnienia może dojść jedynie w konkretnym momencie całego cyklu miesiączkowego i tak naprawdę nie ma na to zbyt wiele czasu. Dlaczego? Komórka jajowa uwolniona podczas owulacji obumiera w ciągu kilkunastu godzin. Jeśli komórka jajowa przedostanie się do jajowodu i napotka tam plemniki, może dojść do zapłodnienia. Przyjmuje się, że plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety do 72 h, dlatego największe prawdopodobieństwo poczęcia jest wtedy, gdy do zbliżenia dojdzie 3 dni przed lub 3 dni po spodziewanej owulacji. Warto obserwować pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu, jednak należy pamiętać, że samo wyznaczenie terminu owulacji bywa dość trudne.

Zakładając, że kobieta miesiączkuje regularnie co 28 dni, jest zdrowa, to teoretycznie owulacja powinna wystąpić 14-tego dnia cyklu.

Niestety na proces owulacji mają wpływ różne czynniki, między innymi:

 • stres,
 • leki,
 • przemęczenie,
 • niedobór snu,
 • zbyt intensywny wysiłek fizyczny,
 • choroba (nawet zwykłe przeziębienie).

Dlatego też nie zawsze można mieć pewność co do przebiegu owulacji. Warto jednak śledzić swój cykl miesiączkowy prowadząc również kalendarz owulacji

Do wyznaczenia terminu owulacji pomocne będą:

 • moniotry owulacji,
 • testy owulacyjne,
 • termometry owulacyjne,
 • świadomość ciała - samoobserwacja. 

Zapłodnienie - objawy

Gdy dojdzie już do zapłodnienia komórki jajowej, powstaje zygota, która dzieli się na kolejne komórki. Po około 5-7 dniach zapłodniona komórka jajowa trafia do macicy, w której zagnieżdża się po 2 dniach. Wówczas kobieta może odczuwać dolegliwości podobne do tych na początku miesiączki, czyli pobolewanie w podbrzuszu i niewielkie krwawienie. Od tego momentu w organizmie kobiety zaczyna wytwarzać się gonadotropina kosmówkowa i mogą pojawiać się już pierwsze symptomy ciąży.

Testy ciążowe z apteki

Ciąża - po jakim czasie widać pierwsze objawy?

Organizm każdej kobiety jest inny, dlatego może zareagować na ciążę inacze. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych objawów ciąży jest brak miesiączki, w spodziewanym terminie. Oznacza to, że pierwsze dolegliwości ciążowe mogą pojawić się już około 2-3 tygodnia ciąży. Bardzo często są one jednak na tyle subtelne, że łatwo je przeoczyć. Wyraźniejsze objawy ciąży zaczynają dawać o sobie znać około 4-6 tygodnia ciąży. To właśnie wtedy domowy test ciążowy powinien pokazać wyraźne dwie kreski.

Pierwsze objawy ciąży - czego się spodziewać?

 Pod wpływem rozwijającej się ciąży, w organizmie kobiety dochodzi do bardzo dużych zmian hormonalnych. Przede wszystkim następuje wzrost poziomu progesteronu, który odpowiada między innymi za zagnieżdżenie zarodka w macicy. Niestety, progesteron powoduje również mniej pożądane efekty, takie jak:

 • mdłości,
 • zgaga,
 • wymioty  (powinny ustąpić po upływie pierwszego trymestru ciąży),
 • obniżenie ciśnienia krwi - wywołujące uczucie nadmiernego zmęczenia i senność,
 • obrzmienie i pobolewanie piersi,
 • wahania nastroju - drażliwość i zaburzona równowaga emocjonalna.

Najbardziej typowymi i powtarzającymi się u wielu kobiet objawami ciąży są również:

 • wrażliwość na smaki i zapachy - okazuje się, że to, co dotychczas było przysmakiem kobiety, teraz przyprawia ją o mdłości lub wymioty, często kawa jest napojem, który popada w niełaskę; używane dotąd perfumy, środki czystości, kosmetyki mogą nagle odpychać swoim zapachem do tego stopnia, że może być konieczność zastąpienia ich innymi;
 • przebarwienia skóry – najczęściej można zaobserwować je na twarzy, w okolicy pach, pępka i dróg rodnych; po porodzie kolor skóry powinien samoistnie wrócić do normy;
 • ból brzucha – związany ze wspomnianym już zagnieżdżaniem zarodka nie powinien niepokoić, natomiast jeśli dolegliwości trwają dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poronienie lub ciążę pozamaciczną;
 • częstsze oddawanie moczu – macica pod wpływem rozwijającego się w niej zarodka, staje się rozpulchniona, zwiększa powoli swoją objętość, przez co zaczyna naciskać na pęcherz moczowy; stąd częściej pojawiające się uczucie pełnego pęcherza i konieczność wizyty w toalecie.

Objawami niekoniecznie typowymi mogą być takie, które przypominają początki infekcji, czyli:

 • stan podgorączkowy,
 • rozbicie,
 • dreszcze, bóle mięśni.

W takiej sytuacji warto poczekać z zażyciem leków na przeziębienie i grypę, ponieważ może się okazać, że organizm kobiety manifestuje w ten sposób rozwijające się w niej nowe życie.

Jak potwierdzić ciążę?

Każda kobieta starająca się o dziecko, chciałaby jak najszybciej wiedzieć, czy doszło do zapłodnienia. Niestety, należy się jednak uzbroić się w cierpliwość. Test ciążowy najlepiej jest wykonać w pierwszym dniu po dacie spodziewanej miesiączki. Jeśli jednak nie chcemy czekać możemy skorzystać z domowych testów ciążowe o czułości 10 mlU/ml, które mogą wykryć ciążę już po kilku dniach od zagnieżdżenia zarodka w macicy. Warto wykonać kilka testów ciążowych, aby potwierdzić obecność lub brak ciąży.

Jeśli wynik testu ciążowego jest pozytywny, nadszedł czas na wizytę u ginekologa oraz potwierdzenie ciąży poprzez badanie krwi na obecność beta hCG. Podczas wizyty lekarskiej ginekolog skieruje nas na badanie krwi beta hCG (możemy je wykonać odpłatnie przed wizytą) oraz wykona badanie USG. Dzięki badaniom lekarz może potwierdzić czy ciąża rozwija się prawidłowo, czy w macicy znajduje się zarodek oraz jeśli jest już to możliwe  - czy słychać już bijące serce dziecka. Taka wizyta wskazana jest około 6-7 tygodnia ciąży, ponieważ wcześniej pęcherzyk ciążowy może być jeszcze niewidoczny. Jeśli lekarz potwierdzi ciążę, zostanie założona karta ciąży, a lekarz wytłumaczy jakie badania wykonać oraz jak się przygotować na kolejne miesiące ciąży.

Udostępnij:

Autor Ewa Kazubowska Zobacz profil
Technik farmaceutyczny i szczęśliwa mama. Na bieżąco śledzi aktualności w świecie farmacji, a w wolnym czasie (jeśli się zdarzy) sięga po dobry kryminał lub thriller psychologiczny.
Następny wpis
Jak prawidłowo przyjmować leki? Poznaj podstawowe zasady! Czytaj więcej