*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Mdłości w ciąży

Najczęstsze dolegliwości ciążowe. Jak sobie z nimi radzić?

Gdy coś nam dolega, zwykle sięgamy po odpowiedni preparat. Niestety w ciąży nie jest to wcale takie proste. Przyszłe mamy narzekają na ciążowe dolegliwości, ale w tym wyjątkowym okresie wiele leków nie jest bezpiecznych dla mamy ani dziecka. Jak zatem poradzić sobie ze zgagą, wzdęciami czy mdłościami? Z pomocą przychodzi nasz artykuł!

Mdłości i wymioty w ciąży

Wymioty i nudności to oznaki wczesnej ciąży. Dotykają one nawet 80% ciężarnych. Dolegliwości te występują w I trymestrze ciąży, a ich początek przypada zwykle na 4-7 tydzień. Najbardziej nasilają się ok. 9 tygodnia, a najczęściej ustępują ok. 20 tygodnia. Mogą mieć one wiele przyczyn, a wśród nich m.in. wysokie stężenie hormonów ciążowych.

Jeżeli mdłości i wymioty pojawiły się dopiero po 9-10. tygodniu ciąży, mogą być związane np. z zaburzeniami neurologicznymi, przewodu pokarmowego czy układu moczowo-płciowego. Odpowiednie rozpoznanie powinien postawić lekarz.

Nudności i wymioty mogą mieć dosyć łagodny przebieg. Obejmują one zwykle wstręt do niektórych smaków czy zapachów, zdarzające się okresowo nudności lub wymioty. Jeśli jednak ciężarna ma mdłości i wymiotuje częściej niż 3 razy dziennie, straciła 3 kg lub 5% masy ciała sprzed ciąży, a w dodatku jest odwodniona i ma zaburzenia elektrolitowe (przy braku innych rozpoznań) – możemy mówić o niepowściągliwych wymiotach ciężarnych. Cierpi na nie niewielki odsetek kobiet w ciąży, ale stanowią najczęstszą przyczynę hospitalizacji w I trymestrze ciąży.

Mdłości i wymioty w ciąży – jak je łagodzić?

  • Unikaj produktów i zapachów, które wywołują u Ciebie odruch wymiotny. Mogą powodować go również preparaty żelaza czy witaminy w formie dużych tabletek. Skonsultuj z lekarzem ich odstawienie lub zmianę.
  • Jedz mało, ale często. Unikaj sytuacji, gdy jesteś głodna. Tłuste i mocno przyprawione potrawy zastąp lekkimi posiłkami o łagodnym smaku. Najlepiej, by miały one wysoką zawartość białka. Zrezygnuj również z żywności wysokoprzetworzonej.
  • Nawet przy porannych mdłościach nie rezygnuj ze śniadania. Zawsze miej przy łóżku paczkę krakersów czy sucharków do przegryzienia, nim wstaniesz z łóżka. A gdy nudności miną, koniecznie zjedz bardziej pożywny posiłek.
  • Nie zapominaj o odpowiedniej podaży płynów. Jest to szczególnie ważne ze względu na pojawiające się przy wymiotach ryzyko odwodnienia. Zawsze gdy jesteś poza domem, miej przy sobie butelkę wody i drobną przekąskę.
  • Produktem łagodzącym mdłości jest imbir. Śmiało sięgaj zatem po napoje z tym składnikiem, jak i preparaty z imbirem. Niektóre zawierają witaminę B6, która również zapobiega nudnościom. Stosowanie jeszcze przed poczęciem preparatów wielowitaminowych z witaminą B6 także może zmniejszyć częstotliwość wymiotów w ciąży.
  • Możesz skorzystać również z opasek akupresurowych przeciw mdłościom czy z akupresury małżowiny usznej. Obie metody są bezpieczne dla kobiet w ciąży, ale ich skuteczność nie została jednoznacznie potwierdzona.

Jeżeli nudności i wymioty są bardzo uciążliwe, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista może wdrożyć odpowiednią farmakologię.

Nadmierne zmęczenie, senność i zmiany nastrojów w ciąży

Dotychczas Twój organizm miał do dyspozycji wszystkie składniki odżywcze, które mu dostarczyłaś. Po zajściu w ciążę musisz podzielić się nimi z rosnącym w Twoim brzuchu dzieckiem. Stąd też spadek energii i ciągłe zmęczenie. Na Twoje samopoczucie wpływają również szalejące hormony, które mogą przyczynić się do huśtawki nastrojów. Na szczęście wszystkie te zmiany słabną w II trymestrze, a Ty znowu poczujesz energię do działania.

Zgaga w ciąży

Dolegliwość ta nasila się zwykle w III trymestrze ciąży. Przyczyną jest wzrost masy ciała, powiększająca się macica oraz wywołane hormonami obniżenie ciśnienia dolnego zwieracza przełyku.

Aby złagodzić uciążliwą zgagę, zacznij od zmian w sposobie odżywiania. Podobnie jak w przypadku mdłości – jedz mniejsze posiłki, ale częściej. Kolacja powinna być najpóźniej 3 godziny przed snem. Unikaj mocno doprawionych i tłustych dań oraz napojów gazowanych. Niewskazane są również cytrusy, czekolada i kawa. Pomóc może także spanie na wysokiej poduszce.

W przypadku nasilonych dolegliwości warto udać się do lekarza. Specjalista może przepisać odpowiednie preparaty (np. leki zobojętniające czy inhibitory pompy protonowej). Ze względu na bezpieczeństwo ciężarnej i płodu powinno się je stosować przez możliwie najkrótszy czas i w jak najmniejszej dawce.

Wzdęcia i gazy w ciąży

Największy problem ze wzdęciami i gazami pojawi się w I trymestrze ciąży. Z czasem będą one jednak nieco ustępować. Winą za te krępujące dolegliwości należy obarczyć spowolnioną perystaltykę jelit. Jak sobie pomóc?

  • Zadbaj o prawidłowy rytm wypróżnień. Oznacza to, że powinnaś wypróżniać się co najmniej raz na dwa dni, a najlepiej 1-2 razy dziennie. Pomogą Ci w tym odpowiednie nawodnienie organizmu (co najmniej 2,5 l wody lub płynów na dobę) i dieta bogata w błonnik (obfitująca np. w produkty pełnoziarniste czy suszone owoce). Przed śniadaniem warto również codziennie wypijać szklankę ciepłej wody z cytryną.
  • Unikaj żywności nasilającej wzdęcia i gazy: roślin strączkowych i kapustnych, tłustych potraw, słodyczy oraz gazowanych napojów.
  • Pamiętaj o codziennej aktywności fizycznej. Niestety niektóre przyszłe mamy zupełnie z niej rezygnują. Jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, powinnaś codziennie spacerować lub wykonywać lekkie ćwiczenia. Regularna dawka ruchu także pobudzi Twoje jelita do działania.
  • Po konsultacji z lekarzem możesz sięgnąć również po zioła zapobiegające wzdęciom. Należą do nich np. mięta pieprzowa czy rumianek. Bezpieczne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią są także preparaty z symetykonem.

Zaparcia i hemoroidy w ciąży

Krępujesz się porozmawiać o tych dolegliwościach z lekarzem? Niepotrzebnie! Zaparcia zdarzają się w ciąży naprawdę często. Są one związane ze wzrostem stężenia ciążowego hormonu, jakim jest progesteron. Spowalnia on pracę jelit i obniża napięcie mięśni przewodu pokarmowego.

Ryzyko zaparć zwiększają również:

  • suplementacja żelazem,
  • wymioty i związane z nimi odwodnienie,
  • zmiana położenia i ucisk narządów ze względu na stale powiększającą się macicę,
  • nagła zmiana diety.

Bardzo nasilone zaparcia doskwierają tym kobietom, które już przed ciążą miały problemy z wypróżnianiem.

Przewlekłe zaparcia zwiększają ryzyko pojawienia się hemoroidów. Aby nie dopuścić do ich rozwoju i zmniejszyć ilość zaparć, musisz zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę i rytm wypróżnień. Zalecenia są bardzo podobne jak w przypadku wzdęć i gazów.

Zaparcia w ciąży – jak je złagodzić?

  • Wypróżniaj się regularnie – najlepiej 1-2 razy na dobę. Zadbaj przy tym o prawidłową pozycję. Podczas wypróżnienia podłóż pod stopy niski stołek, aby przyjąć pozycję kuczną. Unikaj silnego parcia na stolec.
  • Pij dużo wody i niesłodzonych płynów. Rano i wieczorem możesz wypić również szklankę przegotowanej wody z sokiem z cytryny.
  • Wzbogać swoją dietę o produkty z wysoką zawartością błonnika (przede wszystkim warzywa i owoce), suszone owoce (np. śliwki) czy siemię lniane.
  • Nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej.

Nie stosuj natomiast środków przeczyszczających drażniących jelita ani innych preparatów bez konsultacji z lekarzem. Za bezpieczną uznaje się laktulozę, która usprawnia perystaltykę jelit, jednak jej działanie może być za słabe.

Hemoroidy w ciąży – jak sobie pomóc?

W przypadku hemoroidów powinnaś kierować się powyższymi wskazówkami, a ponadto szczególnie zadbać o higienę okolic odbytu. Do wycierania używaj delikatnego papieru toaletowego (dobrym rozwiązaniem jest też papier nawilżany). Unikaj dłuższego przebywania w pozycji siedzącej. Lepiej położyć się na boku lub co jakiś czas pospacerować.

Aplikację maści czy czopków skonsultuj z lekarzem, ponieważ preparaty te mogą zawierać substancje niewskazane dla kobiet w ciąży. Jeżeli dolegliwości są bardzo nasilone, konieczne może być operacyjne usunięcie hemoroidów. Takie zabiegi wykonuje się jednak zwykle dopiero po porodzie. Istnieje też szansa, że do tego czasu przykre dolegliwości zmniejszą się lub ustąpią.

Nietrzymanie moczu w ciąży

Ta przypadłość może dotykać nawet do 50% kobiet w różnych okresach życia. Często występuje ona w ciąży i po porodzie. Kaszel, kichanie czy podnoszenie ciężkich przedmiotów sprzyja wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Jeżeli wyciek kilku kropel moczu wynika z pilnej konieczności udania się do toalety – mówimy wówczas o naglącym nietrzymaniu moczu.

Na nietrzymanie moczu wpływają rosnąca macica oraz zmiany hormonalne, które zmniejszają siłę mięśni dna macicy. Dlatego też powinnaś ćwiczyć właśnie te mięśnie. Jak zrobić to prawidłowo? O tym opowie Ci fizjoterapeuta uroginekologiczny, do którego warto wybrać się w trakcie ciąży i po rozwiązaniu. Specjalista zbada stan Twoich mięśni i poinstruuje, w jaki sposób o nie zadbać.

Aby zapobiec nietrzymaniu moczu podczas ciąży, powinnaś również zastosować się do poniższych zaleceń:

  • Dbaj o prawidłową postawę ciała.
  • Nie dźwigaj, zarówno w ciąży, jak i po porodzie. Do 6 miesięcy po porodzie możesz nosić jedynie dziecko.
  • Zapobiegaj zaparciom za pomocą diety i odpowiednich nawyków związanych z wypróżnianiem.
  • Korzystaj z toalety od razu, gdy poczujesz taką potrzebę. Nie wstrzymuj moczu ani nie oddawaj go „na zapas”. Zachowaj prawidłową postawę na toalecie – wyprostuj się i postaw stopy stabilnie na podłodze.
  • Odciążaj mięśnie dna miednicy jak najczęściej – wstawaj z łóżka przez bok, przy kichaniu i kaszlu obracaj głowę przez ramię.

Skurcze łydek w ciąży

Dolegliwością, która szczególnie dała mi w kość podczas ciąży, były skurcze łydek. Chociaż nie są one groźne, wpływają negatywnie na komfort ciężarnej, np. podczas snu. Mogą wynikać one z niedoboru magnezu i potasu, ucisku na nerw lub naczynia krwionośne czy zwiększenia masy ciała.

Aby zapobiec skurczom łydek:

 

  • Postaw na różnorodną dietę bogatą w witaminy i minerały oraz odpowiednie nawodnienie. Dodatkowo możesz suplementować magnez. W niektórych preparatach znajdziesz obok niego potas i witaminę B6, które także zmniejszają skurcze.
  • Kontroluj masę ciała i nie zapominaj o codziennej dawce ruchu dopasowanej do Twoich możliwości (jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań).
  • Rozciągaj i rozluźniaj mięśnie, np. za pomocą ćwiczeń. Gdy złapie Cię skurcz, rozmasuj nogę i połóż na niej ciepły okład.
  • Śpij z nogami uniesionymi na poduszce.

Opisane w artykule dolegliwości nie są jedynymi, z którymi mierzą się przyszłe mamy. Występują one jednak najczęściej i każda ciężarna prawdopodobnie będzie miała z nimi do czynienia w większym lub mniejszym stopniu. Powinnaś zatem wiedzieć, jak złagodzić je za pomocą diety czy zmiany dotychczasowych nawyków. Warto zgłosić je również lekarzowi prowadzącemu ciążę, który w razie potrzeby wdroży bezpieczną farmakologię.

Bibliografia

  • https://www.mp.pl/ginekologia/wytyczne/rcog/155043,postepowanie-w-przypadku-nudnosci-i-wymiotow-oraz-niepowsciagliwych-wymiotowu-ciezarnych-wytyczne-rcog-2016,
  • https://www.mp.pl/ginekologia/wytyczne/inne/264631,nudnosci-i-wymioty-ciazowe-oraz-niepowsciagliwe-wymioty-ciezarnych,
  • https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/przelyk/50731,choroba-refluksowa-przelyku-refluks-przyczyny-objawy-i-leczenie,
  • https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/73179,refluks-zoladkowo-przelykowy-u-ciezarnej,
  • https://www.termedia.pl/poz/Symetykon-mozliwe-zastosowania-w-praktyce-klinicznej-i-samoleczeniu,43212.html,
  • https://mamaginekolog.pl/ciaza-i-porod/choroby-w-ciazy/wstydliwe-dolegliwosci-ciazy/,
  • https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/74540,naturalne-metody-radzenia-sobie-z-zaparciami-w-czasie-ciazy,
  • https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/hemoroidy/92387,hemoroidy-w-ciazy,
  • https://www.forumginekologii.pl/artykul/nietrzymanie-moczu-w-ciazy-i-po-porodzie.
Udostępnij:

Autor Karolina Zelewska Zobacz profil
Mama małego buntownika. Jej zainteresowania krążą wokół parentingu i zdrowego stylu życia. Wolny czas spędza w kuchni i na nauce włoskiego.
Następna porada
Co jeść w ciąży i podczas karmienia piersią? Tych produktów nie może zabraknąć w Twojej diecie! Czytaj więcej