*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Kobieta w ciąży

Wakacyjny wyjazd a ciąża. Czy w ciąży można podróżować? Sprawdź, jak robić to bezpiecznie!

Czas wakacji to coraz większa ochota na krótsze i dłuższe wycieczki. Czy przyszła mama może planować letni wypoczynek? A może lepiej pozostać w domu? Jak bezpiecznie podróżować w ciąży?Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

 Podróże w ciąży – kiedy jest najlepszy moment?

 Samopoczucie kobiety w ciąży często zależy od trymestru. W pierwszym wiele ciężarnych skarży się na mdłości i wymioty, senność, ogólne zmęczenie i częste zmiany nastroju. W tym okresie największe jest również ryzyko poronienia. Trzeci trymestr z kolei wiąże się z obrzękami, a pokaźny brzuszek ciążowy i częste wizyty w toalecie nie sprzyjają komfortowej podróży. Idealnym momentem na daleki wyjazd będzie zatem drugi trymestr, w którym ciężarne zwykle czują się najlepiej i mają najwięcej siły.

Oczywiście siły i chęci to jedno, ale wszystko zależy od decyzji lekarza prowadzącego ciążę. Przed rezerwacją wycieczki skonsultuj z nim swoje plany i wykonaj wszystkie niezbędne badania.

Czy w ciąży można latać samolotem?

Jeśli Twoja ciąża rozwija się prawidłowo, możesz bez obaw lecieć samolotem. Zdaniem ekspertów zmiany ciśnienia czy wilgotności, do których dochodzi podczas lotu, nie wpływają w żaden sposób na mamę ani dziecko. Bezpieczne jest również przechodzenie przez skaner w trakcie odprawy oraz zapinanie pasów w samolocie.

Istnieje jednak kilka dolegliwości, z którymi możesz się borykać nad ziemią. Należą do nich: obrzęki nóg, zatykanie się uszu, katar i mdłości. Rośnie również ryzyko zakrzepicy żył głębokich. Przy krótkim locie (do 4 godzin) nie jest ono wysokie, ale przy dłuższych lotach warto zadbać o profilaktykę. Pamiętaj wówczas o luźnej odzieży, częstych spacerach po samolocie i regularnym piciu wody. Lekarz może zadecydować też o podaniu heparyny.

Zrezygnować z lotu powinny natomiast ciężarne, u których występuje:

  • zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego,
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • silna niedokrwistość,
  • poważna choroba układu sercowo-naczyniowego.

Pamiętaj też, że w pewnych sytuacjach przed wejściem na pokład musisz okazać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do lotu. Może wystawić je dla Ciebie lekarz prowadzący ciążę lub położna. Niektóre linie lotnicze wymagają przedstawienia takiego dokumentu już od 28. tygodnia w przypadku ciąży pojedynczej i od 26. tygodnia w przypadku ciąży mnogiej. Granicą, do której można latać, jest 36. tydzień (przy ciąży pojedynczej) i 32. tydzień (przy ciąży mnogiej). Przed zakupem biletów należy jednak dokładnie sprawdzić regulamin wybranego przewoźnika, ponieważ daty te mogą się różnić.

Podróż w ciąży – dlaczego kierunek jest ważny?

W ciąży rośnie ryzyko powstania zakrzepów, dlatego dłuższe podróże nie są korzystne dla zdrowia. Lepiej zdecydować się na krótszy lot samolotem niż całodzienną jazdę autem. Niezależnie od środka transportu powinnaś również pamiętać, by jak najczęściej się poruszać. Unikaj długiego siedzenia i zakładania nogi na nogę, rób przystanki, krótkie spacery i jak najczęściej się nawadniaj.

Kolejną kwestią są upały. Wysokie temperatury nie są korzystne dla ciężarnych, dlatego warto zdecydować się na kierunek, w którym nie będą one aż tak uciążliwe.

Wybierając kierunek wyjazdu, zwróć uwagę na dostęp do opieki medycznej oraz prawdopodobieństwo wystąpienia problemów żołądkowych czy “złapania” choroby zakaźnej. W krajach tropikalnych duże zagrożenie dla kobiet w ciąży stanowią choroby przenoszone przez komary (np. malaria czy denga). Standardy opieki medycznej także mogą być niższe, co może być szczególnie niebezpieczne w przypadku komplikacji związanych z ciążą.

Lepszym rozwiązaniem będą kraje Unii Europejskiej, ponieważ w razie problemów zdrowotnych skorzystasz w nich z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Możesz wyrobić ją w lokalnym oddziale NFZ lub przez internet.

Wakacje w ciąży – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Pakując się na wymarzone wakacje, nie zapomnij o:

  • książeczce ciąży i dokumentacji medycznej (jeśli podczas ciąży byłaś hospitalizowana) – najlepiej zrobić kopie wszystkich dokumentów;
  • lekach przyjmowanych na stałe lub w ciąży – nawet jeśli wydaje Ci się, że nie przyjmujesz żadnych leków, pomyśl choćby o witaminach dla kobiet w ciąży, które trzeba brać codziennie;
  • zaświadczeniach o braku przeciwwskazań do lotu w wersji polskiej i angielskiej – jeśli są one konieczne;
  • wodzie i zdrowych przekąskach – chociaż lot może być krótki, sama odprawa i oczekiwanie na samolot często trwają bardzo długo;
  • wygodnym ubraniu i obuwiu.

Oprócz tego pamiętaj, aby przed wyjazdem sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy szpital czy poradnia. Przezorny zawsze ubezpieczony!

Wakacyjna podróż w ciąży może być bardzo udana. Pod warunkiem jednak, że zachowasz zdrowy rozsądek i zastosujesz się do powyższych wskazówek. W razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem prowadzącym ciążę. Pamiętaj też, że to ostatni taki samotny wyjazd (przynajmniej na jakiś czas). Wakacje z dzieckiem to zupełnie inny wymiar „odpoczynku”… Korzystaj zatem, póki możesz!

Bibliografia

  • https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/aktualnosci/115971,ciezarna-w-powietrzu,
  • https://szpital.ujastek.pl/blogosfera/przyszla-mama-jedzie-na-wakacje,
  • https://medycynatropikalna.pl/niezbednik-podroznika/kobieta-ciezarna-w-podrozy
Udostępnij:

Autor Karolina Zelewska Zobacz profil
Mama małego buntownika. Jej zainteresowania krążą wokół parentingu i zdrowego stylu życia. Wolny czas spędza w kuchni i na nauce włoskiego.
Następna porada
Wypadanie włosów na tle hormonalnym. Sprawdź, jak sobie z nim radzić! Czytaj więcej