Ostropest plamisty zrobił w ostatnich latach prawdziwą furorę. Należy do jednych z najpopularniejszych naturalnych środków osłaniających wątrobę i wspierających jej regenerację. Sięgają po niego zarówno osoby cierpiące na choroby wątroby, przyjmujace leki obciążające wątrobę, jak i te, których celem jest odtrucie i oczyszczenie całego organizmu. Co potrafi ostropest plamisty? Jakie są właściwości lecznicze ostropestu i kto powinien go przyjmować?
Ostropest plamisty (występujący też pod nazwami:
Ostropest to roślina jednoroczna o kwiatostanach w postaci dużych koszyczków w ciemnofioletowym kolorze i o długich okrywach zakończonych kolcami. W stanie naturalnym występuje w cieplejszym niż polski klimacie, w rejonie basenu Morza Śródziemnego, a surowcem zielarskim jest jego owoc pozyskiwany z upraw zielarskich.
Tajemnica działania owoców ostropestu kryje się w zawartych w nich flawonolignanach:
Flawonolignany zawarte w ostropeście zwane są razem sylimaryną.
To właśnie ta grupa związków zapewniła ostropestowi tak ogromną popularność. Dzięki nim ostropest słynie z działania odtruwającego i ochraniającego wątrobę. Sylimaryna reguluje kondycję miąższu wątroby:
Sylimaryna chroni też do pewnego stopnia komórki wątroby przed działaniem toksyn, dlatego ostropest można stosować profilaktycznie.
Bywa też przydatny w przypadku zatrucia organizmu:
Preparaty zawierające sylimarynę stosuje się w zapaleniach wątroby, zarówno przewlekłych, jak i wirusowych, a także w marskości wątroby, jej stłuszczeniu oraz żółtaczce.
Ostropest plamisty a krwawienia
Ostropest plamisty potrafi jednak jeszcze więcej. Ponieważ zawiera flawonoidy, które wzmacniają naczynia krwionośne, stosowany w postaci wyciągów wodnych lub alkoholowych może być pomocny przy krwawieniach wewnętrznych, a także z dróg rodnych.
Nasiona ostropestu są składnikiem wielu suplementów diety nakierowanych na wsparcie regeneracji wątroby i jej odtruwania. Dawkować je należy zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.
Ostropest można też dodawać do sałatek czy kanapek w postaci zmielonej, a także popijać odwary z jego owoców.
Jedną łyżeczkę rozdrobnionych owoców zalej szklanką gorącej wody, przykryj, doprowadź do wrzenia i pozostaw na małym ogniu na pięć minut.
Zdejmij z ognia, odstaw na kwadrans i odcedź.
Pij dwa razy dziennie po pół szklanki.
Odwar pity co kilka godzin po dwie-trzy łyżki może być środkiem na krwawienia z żylaków odbytu, nosa, macicy i przy zaburzeniach menstruacji.
Choć nie ma wielu przeciwwskazań dla stosowania ostropestu, korzystać z niego nie powinny osoby cierpiące na niedrożność kanalików żółciowych. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku alergii na rośliny astrowate. Kobiety w ciąży przed zastosowaniem ostropestu koniecznie powinny skonsultować z lekarzem.
Pamiętaj! Porada lekarza, farmaceuty, fitoterapeuty lub zielarza jest wskazana przed rozpoczęciem każdej kuracji ziołowej. Specjalistę należy poinformować o przyjmowanych lekach i suplementach, istniejących chorobach i przebytych zabiegach leczniczych.
Warto też podkreślić, że choć wiele źródeł mówi o niezwykłych właściwościach ostropestu w leczeniu niektórych nowotworów wątroby, a także im zapobieganiu, jak dotąd nie ma badań naukowych, które by te teorie potwierdziły. Ostropest można stosować się wspomagająco w problemach z wątrobą czy oczyszcając organizm, jednak nie zastępuje on leczenie ustalonego przez lekarza.