*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Kwiat ostropestu plamistego

Ostropest plamisty. Jakie są właściwości lecznicze ostropestu i kto może go stosować?

Ostropest plamisty zrobił w ostatnich latach prawdziwą furorę. Należy do jednych z najpopularniejszych naturalnych środków osłaniających wątrobę i wspierających jej regenerację. Sięgają po niego zarówno osoby cierpiące na choroby wątroby, przyjmujace leki obciążające wątrobę,  jak i te, których celem jest odtrucie i oczyszczenie całego organizmu. Co potrafi ostropest plamisty? Jakie są właściwości lecznicze ostropestu i kto powinien go przyjmować?

Ostropest - co to jest?

Ostropest plamisty (występujący też pod nazwami:

 • podgorzał,
 • oset miękki,
 • kostropacz,
 • pstrok.

Ostropest to roślina jednoroczna o kwiatostanach w postaci dużych koszyczków w ciemnofioletowym kolorze i o długich okrywach zakończonych kolcami. W stanie naturalnym występuje w cieplejszym niż polski klimacie, w rejonie basenu Morza Śródziemnego, a surowcem zielarskim jest jego owoc pozyskiwany z upraw zielarskich.

Właściwości lecznicze ostropestu

Ostropest plamisty a wątroba

Tajemnica działania owoców ostropestu kryje się w zawartych w nich flawonolignanach:

 • sylibinie,
 • sylichrystynie,
 • sylidoninie.

Flawonolignany zawarte w ostropeście zwane są razem sylimaryną.

To właśnie ta grupa związków zapewniła ostropestowi tak ogromną popularność. Dzięki nim ostropest słynie z działania odtruwającego i ochraniającego wątrobę. Sylimaryna reguluje kondycję miąższu wątroby:

 • regeneruje i stymuluje do odnowy jego komórki,
 • stabilizuje błony komórkowe hepatocytów,
 • wykazuje działanie przeciwrodnikowe i żółciopędne.

Sylimaryna chroni też do pewnego stopnia komórki wątroby przed działaniem toksyn, dlatego ostropest można stosować profilaktycznie.

Bywa też przydatny w przypadku zatrucia organizmu:

 • alkoholem,
 • lekami,
 • pestycydami.

Preparaty zawierające sylimarynę stosuje się w zapaleniach wątroby, zarówno przewlekłych, jak i wirusowych, a także w marskości wątroby, jej stłuszczeniu oraz żółtaczce.

Ostropest plamisty a krwawienia

Ostropest plamisty potrafi jednak jeszcze więcej. Ponieważ zawiera flawonoidy, które wzmacniają naczynia krwionośne, stosowany w postaci wyciągów wodnych lub alkoholowych może być pomocny przy krwawieniach wewnętrznych, a także z dróg rodnych. 

Produkty z ostropestem

Jak dawkować ostropest?

Nasiona ostropestu są składnikiem wielu suplementów diety nakierowanych na wsparcie regeneracji wątroby i jej odtruwania. Dawkować je należy zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Ostropest można też dodawać do sałatek czy kanapek w postaci zmielonej, a także popijać odwary z jego owoców.

Jak zrobić odwar z ostropestu? Poznaj przepis!

Odwar z ostropestu - przepis:

Jedną łyżeczkę rozdrobnionych owoców zalej szklanką gorącej wody, przykryj, doprowadź do wrzenia i pozostaw na małym ogniu na pięć minut.

Zdejmij z ognia, odstaw na kwadrans i odcedź.

Pij dwa razy dziennie po pół szklanki.

Odwar pity co kilka godzin po dwie-trzy łyżki może być środkiem na krwawienia z żylaków odbytu, nosa, macicy i przy zaburzeniach menstruacji.

 

Ostropest plamisty - przeciwwskazania dla stosowania ostropestu

Choć nie ma wielu przeciwwskazań dla stosowania ostropestu, korzystać z niego nie powinny osoby cierpiące na niedrożność kanalików żółciowych. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku alergii na rośliny astrowate. Kobiety w ciąży przed zastosowaniem ostropestu koniecznie powinny skonsultować z lekarzem.

Pamiętaj! Porada lekarza, farmaceuty, fitoterapeuty lub zielarza jest wskazana przed rozpoczęciem każdej kuracji ziołowej. Specjalistę należy poinformować o przyjmowanych lekach i suplementach, istniejących chorobach i przebytych zabiegach leczniczych.

Warto też podkreślić, że choć wiele źródeł mówi o niezwykłych właściwościach ostropestu w leczeniu niektórych nowotworów wątroby, a także im zapobieganiu, jak dotąd nie ma badań naukowych, które by te teorie potwierdziły. Ostropest można stosować się wspomagająco w problemach z wątrobą czy oczyszcając organizm, jednak nie zastępuje on leczenie ustalonego przez lekarza.

Udostępnij:

Autor Ewa Bakota Zobacz profil
Dietetyczka, psychodietetyczka. Absolwentka studiów podyplomowych Poradnictwo dietetyczne – postępy w żywieniu człowieka w Instytucie Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła i kierunku Psychodietetyka w Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. www.dietakontaktowa.pl
Farmaceuta
Potrzebujesz darmowej porady? Zapytaj farmaceutę
Następna porada
Olej z czarnuszki. Jakie są właściwości lecznicze i zastosowanie czarnuszki? Czytaj więcej