*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Seniorka w formie

Recepta na długowieczność. W tych rejonach świata żyje się najdłużej!

Czy wyobrażasz sobie, że będziesz żyć 100 lat? Raczej nie. Ludzie żyją przeciętnie ok. 80 lat, a ci, którzy dożywają dziewięćdziesiątki, należą do rzadkości. Istnieje jednak kilka miejsc na Ziemi, w których całkiem sporo osób kończy okrągłą setkę i wciąż cieszy się dobrym zdrowiem. Jaka jest ich recepta na długowieczność?

Czym są Niebieskie Strefy?

Niebieskie Strefy to miejsca, w których mieszka najwięcej stulatków. Co ciekawe, nie znajdują się one na terenie jednego państwa – są rozsiane po całym świecie. Należą do nich:

  • Sardynia (Włochy),
  • Ikaria (Grecja),
  • Okinawa (Japonia),
  • Nicoya (Kostaryka),
  • Loma Linda (Stany Zjednoczone).

Niebieski Strefy – co wyróżnia każdą z nich?

Sardynia we Włoszech

Sardynia to przepiękna wyspa otoczona morzem o charakterystycznej szmaragdowej barwie. Nic zatem dziwnego, że mieszkańcy tego włoskiego raju żyją bardzo długo. Co poza sprzyjającym klimatem wpływa na ich długowieczność?

  • Prosta dieta z małą ilością mięsa – zamiast niego Sardyńczycy chętnie jedzą razowe pieczywo, fasolę, owoce i warzywa z własnego ogródka oraz ser pecorino wytwarzany z owczego mleka (jest ono bogate w kwasy omega-3). W niektórych częściach wyspy popularny jest również olej mastyksowy, który jest doskonałym antyoksydantem.
  • Kozie mleko – Sardynia to wyspa owiec i kóz, stąd taka popularność koziego mleka. Jest ono bardziej odżywcze niż mleko krowie. Zawiera więc wapnia, witaminy B6, witaminy A, potasu i niacyny. Lepiej chroni również przed niedoborami żelaza, działa przeciwzapalnie i pomaga zapobiegać chorobie Alzheimera i chorobom serca. Obecny w kozim mleku tryptofan ułatwia zasypianie, łagodzi stres i poprawia nastrój.
  • Czerwone wino – 1-2 kieliszki wina dziennie to ilość, która pozytywnie wpływa na zdrowie. Wino produkowane z rosnących na Sardynii winogron szczepu cannonau zawiera 2-3 razy więcej flawonoidów niż inne gatunki wina. Flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne, chroniąc tym samym przed chorobami serca.
  • Więzi rodzinne – Sardyńczycy stawiają rodzinę na pierwszym miejscu, a seniorzy są otoczeni ze strony bliskich szczególną opieką. Młodsze pokolenia darzą ich ogromnym szacunkiem. Dzięki temu osoby starsze rzadziej cierpią na depresję i zmagają się ze stresem.
  • Poczucie humoru – nie od dziś wiadomo, że śmiech to zdrowie. Takie hasło przyświeca również Sardyńczykom. Śmiejąc się, mniej się stresujemy, co przekłada się na niższe ryzyko chorób układu krążenia.
  • Chodzenie pieszo – Sardyńczycy pokonują pieszo wiele kilometrów. W ten sposób wzmacniają mięśnie i kości oraz układ krążenia.

Ikaria w Grecji

Ikaria to mała wyspa na Morzu Egejskim, na której czas płynie powoli i nikt nie przywiązuje wagi do punktualności. Późne pobudki, długie wieczory i dzień przeplatany drzemkami nikogo tu nie dziwi. Ikaryjczycy dbają o dobry wypoczynek i być może to jeden z sekretów ich długowieczności. Co jeszcze pozwala im dożyć sędziwego wieku w świetnej kondycji?

  • Kuchnia śródziemnomorska i kozie mleko – zwyczaje kulinarne Włochów i Greków są do siebie bardzo podobne. Na ikaryjskim talerzu znajdziemy mnóstwo warzyw i owoców, fasoli, ziemniaków oraz produktów pełnoziarnistych. Na wyspie rośnie ponad 150 gatunków roślin zielonych, które Grecy dodają do sałatek. Nieodłącznym towarzyszem wielu dań jest też oliwa z oliwek. Kuchnia Ikaryjczyków jest natomiast uboga w mięso i nabiał.
  • Herbaty ziołowe – zawierają wiele przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed chorobami.
  • Miód – to panaceum na wszystkie dolegliwości. Ikaryjczycy smarują nim rany, leczą grypę, a nawet kaca.
  • Post – regularne ograniczanie pokarmów o ok. ⅓ przeciętnej porcji może być korzystne dla zdrowia.
  • Codzienna dawka ruchu – wystarczy regularny spacer czy praca w ogródku.
  • Drzemki – według jednego z badań Grecy, którzy ucinają sobie regularne drzemki, są o 37% mniej narażeni na zawał serca. Niestety sporadyczne drzemki działają odwrotnie – zwiększają ryzyko zawału o 12%.
  • Więzi społeczne – zdaniem naukowców osoby, które utrzymują bliski kontakt z rodziną czy znajomymi, żyją dłużej.

Okinawa w Japonii

Japońską Okinawę można porównać do Hawajów, ponieważ słynie z ciepłego klimatu, palm, piaszczystych plaż i turkusowego morza. Na tej wyjątkowej wyspie położonej na Pacyfiku żyje wiele osób dożywających setnych urodzin. Czy coś ich łączy z mieszkańcami Sardynii i Grecji? Sprawdźmy!

  • Dieta oparta na roślinach – na Okinawie po mięso sięga się naprawdę sporadycznie. Zastępuje się je produktami sojowymi, które są bogate we flawonoidy i wpływają pozytywnie na mikrobiom jelit. Najstarsi mieszkańcy wyspy żywią się głównie warzywami smażonymi po chińsku oraz słodkimi ziemniakami. Charakterystyczny dla tego regionu jest gorzki melon – goya. Zawiera on liczne antyoksydanty oraz substancje, które zmniejszają poziom cukru we krwi.
  • Uprawa ogródka – to hobby, któremu oddaje się wielu okinawskich stulatków. Praca w ogródku koi nerwy i zapewnia dawkę ruchu. Poza warzywami Japończycy sadzą w nim rośliny lecznicze takie jak kurkuma, imbir czy bylica japońska.
  • Aktywność fizyczna – należą do niej codzienne spacery oraz… częste siadanie i wstawanie z rozłożonej na podłodze maty tatami. To właśnie tam, a nie na krześle czy kanapie Okinawczycy spożywają posiłki i odpoczywają.
  • Korzystanie ze słońca – dlaczego jest takie ważne dla zdrowia? Ponieważ to właśnie pod wpływem promieniowania słonecznego skóra wytwarza witaminę D. Wpływa ona na prawidłowe działanie układu odpornościowego, a także mocne i zdrowe kości (jest to szczególnie istotne ze względu na osteoporozę i groźne złamania, które w przypadku seniorów mogą nawet prowadzić do śmierci).
  • Ikagai – to po japońsku cel, który nadaje życiu sens. To dzięki niemu seniorzy codziennie czują się potrzebni. Poza tym Japończycy myślą pozytywnie i potrafią cieszyć się nawet z drobnostek.
  • Moai – to krąg przyjaciół, który w razie potrzeby wspiera Okinawczyków emocjonalnie czy finansowo.

Nicoya w Kostaryce

Należący do Kostaryki półwysep Nicoya to kolejny region, którego mieszkańcy żyją dłużej niż przeciętnie. Podobnie jak w innych Niebieskich Strefach podstawą jadłospisu są produkty nieprzetworzone – przede wszystkim warzywa i owoce, a także fasola, ryż, kukurydza czy jajka. Mięso jada się rzadko. Charakterystyczne dla Kostaryki są także wczesne i lekkie kolacje.

Co jeszcze wydłuża życie w Nicoyi?

  • Plan de vida – to odpowiednik japońskiego ikagai. Mieszkańcy Kostaryki również stawiają sobie cele, dzięki którym ich życie jest wartościowe. Wiele satysfakcji przynosi im praca fizyczna.
  • Dbanie o relacje z rodziną i sąsiadami.
  • Picie twardej wody – woda w Nicoyi jest bogata w wapń. Być może właśnie dlatego mieszkańcy rzadziej chorują na serce i mają mocne kości.
  • Częste przebywanie na słońcu.

Loma Linda w Stanach Zjednoczonych

O ile kraje śródziemnomorskie kojarzą się ze zdrowym trybem życia i lekką dietą, o tyle Stany Zjednoczone zdecydowanie nie wpisują się w ten obraz. Dlaczego zatem amerykańska Loma Linda jest zagłębiem stulatków? Ma to związek z religią, którą wyznaje większość mieszkańców. Należą oni do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Jakie są ich codzienne nawyki?

  • Dieta bazująca na roślinach – owoce, warzywa oraz strączki stanowią podstawę jadłospisu adwentystów. Mięso pojawia się w niej sporadycznie, raczej jako dodatek do dania. Popularną przekąską są orzechy, które zmniejszają ryzyko chorób serca. Ostatni posiłek powinien być lekki i należy jeść go wcześnie, podobnie jak w Nicoyi.
  • Picie dużych ilości wody.
  • Regularne, umiarkowane ćwiczenia.
  • Dbanie o prawidłowe BMI – utrzymanie prawidłowej masy ciała koreluje z niższym ciśnieniem krwi i cholesterolem. Dzięki temu adwentyści rzadziej cierpią na choroby układu krążenia.
  • Utrzymywanie dobrych relacji ze znajomymi i wsparcie lokalnej społeczności.
  • 24-godzinny szabat – adwentyści jeden dzień w tygodniu poświęcają na odpoczynek. Skupiają się wówczas na bliskich osobach, Bogu i naturze.

Co łączy Niebieskie Strefy?

Mimo niewielkich różnic życie w strefach długowieczności płynie w podobny sposób. Jadłospis opiera się na lokalnych, nieprzetworzonych produktach – głównie warzywach, owocach oraz roślinach strączkowych. Mieszkańcy stref nie zaniedbują relacji z innymi, znajdują czas na pracę, jak i odpoczynek. Lubią być potrzebni i chętnie pomagają innym. Często przebywają na świeżym powietrzu, spacerując czy zajmując się ogrodem.

Czy my również możemy żyć 100 lat? 

Chociaż poznaliśmy już receptę na długowieczność, zastosowanie jej w naszych realiach będzie dosyć trudne. Możemy jednak wdrożyć w życie chociaż kilka zdrowych nawyków: jeść mniej mięsa, spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi i pamiętać, jak ważny jest zachowanie work-life balance. Te drobne zmiany mogą wydłużyć nasze życie nawet o kilka lub kilkanaście lat.

Bibliografia

  • Buettner D., Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej, Galaktyka, Łódź 2012.
Udostępnij:

Autor Karolina Zelewska Zobacz profil
Mama małego buntownika. Jej zainteresowania krążą wokół parentingu i zdrowego stylu życia. Wolny czas spędza w kuchni i na nauce włoskiego.
Następna porada
Czy dieta roślinna może wydłużyć życie? Poznaj zalety diety roślinnej! Czytaj więcej