*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Chłopiec z termometrem

Jak wybrać termometr dla dziecka? Poznaj rodzaje termometrów i sprawdź jak prawidłowo mierzyć temperaturę!

Kompletując wyprawkę dla noworodka, zwykle stajemy przed wyborem odpowiedniego termometru. Na rynku jest sporo modeli, które różnią się od siebie sposobem pomiaru oraz dodatkowymi funkcjami ułatwiającymi użytkowanie. Jak wybrać termometr, który się sprawdzi, gdy maluch zagorączkuje?

Wzrost temperatury ciała to jeden z pierwszych symptomów choroby. Aby zapobiec jej rozwojowi, konieczne jest monitorowanie stanu zdrowia dziecka, a w razie potrzeby – podanie leków przeciwgorączkowych. Pamiętaj, że nie zawsze jest to konieczne, ponieważ dzięki gorączce organizm broni się przed patogenami. Zbijanie niewielkiej temperatury nie jest zatem korzystne.

Gdzie najlepiej mierzyć dziecku temperaturę?

 Zdecydowanie najwygodniej zmierzyć dziecku temperaturę na czole. Pomiar jest szybki i bezpieczny, ale może być niedokładny. Pamiętaj, aby przed pomiarem dokładnie przeczytać instrukcję obsługi urządzenia, ponieważ niektóre modele służą do pomiaru na czole, a inne na skroni.

Możesz również zmierzyć dziecku temperaturę pod pachą. Pomiar jednak nieco dłuższy niż w przypadku czoła i może być niedokładny ze względu na wydzielający się pot. Dodatkowo rodzic powinien stale sprawdzać, czy termometr się nie przemieszcza.

U niemowląt i małych dzieci temperaturę mierzy się w uchu. Pomiar jest łatwy i bardzo szybki, ale może być niedokładny (szczególnie w przypadku młodszych dzieci oraz ze względu na zalegającą woskowinę).

Jednym z najdokładniejszych miejsc pomiaru są usta. W ten sposób mierzy się temperaturę u dzieci powyżej 5 roku życia, które współpracują podczas pomiaru. Należy jednak pamiętać, że na wysokość temperatury mogą wpłynąć takie czynniki jak gorąca kąpiel, gorące i zimne napoje, ćwiczenia czy oddychanie przez usta.

Najwyższa temperatura panuje zwykle w odbycie – średnio 37°C. Chociaż pomiar w tym miejscu jest najdokładniejszy, może wywoływać ból i dyskomfort, jest czasochłonny i wymaga dużej dbałości o higienę. Dlatego też wykonuje się go dopiero, gdy wynik pomiaru w innych miejscach budzi wątpliwości. Ze względu na ryzyko urazu jest on przeciwwskazany u noworodków i niemowląt do 6 miesiąca życia. Eksperci rekomendują go zatem u starszych niemowląt oraz dzieci do 5 roku życia.

Jaki termometr wybrać dla dziecka?

Termometry bezdotykowe

Największą popularnością cieszą się termometry bezdotykowe. Pomiaru możesz dokonać na czole, skroni, w uchu czy na powiece. Wszystko zależy jednak od rodzaju urządzenia, dlatego przed zakupem koniecznie sprawdź, jak go używać. Niektóre modele wyposażono w dodatkową funkcję, dzięki której zmierzysz również temperaturę powietrza w dziecięcym pokoju czy wody w wanience.

Chociaż termometr bezdotykowy nie jest tak precyzyjny jak np. modele doodbytnicze, jego ogromną zaletą jest szybkość i wygoda pomiaru. Bez problemu zmierzysz nimi temperaturę śpiącemu dziecku i nie musisz obawiać się, że termometr może się rozbić (jak w przypadku termometrów szklanych). Czas odczytu temperatury wynosi od 1 do 4 sekund, a błąd odczytu to ±0,2°C.

Termometry elektroniczne

Za pomocą termometru elektronicznego również można zmierzyć temperaturę w kilku miejscach: pod pachą, w ustach czy w odbycie. Pomiary w ustach i w odbycie są najbardziej precyzyjne, ponieważ mierzymy temperaturę w głębi ciała. Wynik uzyskujemy po ok. 10-15 sekundach, a błąd odczytu mieści się w granicach +0,1°C.

Ważną kwestią w przypadku termometrów tego typu jest zachowanie zasad higieny. Każde użycie urządzenia wiąże się z koniecznością dezynfekcji.

Termometry paskowe i smoczkowe

Na rynku znajdziemy również termometry paskowe i smoczkowe. Pierwszy model nie jest niestety zbyt dokładny, a z drugiego skorzystają jedynie dzieci, które używają smoczka na co dzień. W chwili rezygnacji ze smoczka, będzie on zatem nieprzydatny. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w inny typ urządzenia, który sprawdzi się u dzieci w różnym wieku.

Termometr dla dziecka powinien być szybki do zdezynfekowania oraz intuicyjny, a wynik łatwy do odczytania!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze termometru dla dziecka?

Dokładność pomiaru

Precyzja, z jaką otrzymamy wynik, to jedno z najważniejszych kryteriów, którymi należy się kierować przy wyborze termometru. W niektórych modelach można nawet ustawić wiek dziecka, aby jeszcze dokładniej zinterpretować otrzymany wynik.

Szybkość pomiaru

Niektóre dzieci są niespokojne podczas pomiaru temperatury lub nie chcą współpracować z rodzicem. W tym przypadku szybkość pomiaru ma ogromne znaczenie.

Higiena i łatwość czyszczenia

Oszczędność czasu to cecha, na którą zwraca uwagę wielu rodziców. Możliwość szybkiego zdezynfekowania termometru jest zatem na wagę złota. Pamiętaj o tym zwłaszcza w przypadku termometrów dousznych i doodbytniczych.

Wygoda użytkowania

Im prościej, tym lepiej. Termometr powinien być intuicyjny, a wynik łatwy do odczytania. Wyświetlacz w niektórych modelach zmienia kolor wraz ze wzrostem temperatury, np. kolor zielony oznacza prawidłową temperaturę, żółty – stan podgorączkowy, a czerwony – gorączkę.

Dodatkowe funkcje

Jeśli nie masz pamięci do liczb, sięgnij po termometr, który zapamiętuje kilka ostatnich pomiarów. Aby wygodniej mierzyć temperaturę nawet w nocy, wybierz urządzenie z podświetleniem. Możesz także wypróbować model wyposażony w specjalny czujnik podświetlający punkt, w którym należy zmierzyć temperaturę.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę dziecku?

Chociaż mierzenie temperatury u dziecka nie wydaje się niczym skomplikowanym, nie zawsze robimy to właściwie. A błędy podczas pomiaru mogą opóźnić naszą reakcję na rosnącą u dziecka temperaturę. Jak ich uniknąć?

  • Jak już wiesz, temperatura zależy od miejsca pomiaru. Aby był on miarodajny, zawsze mierz ją w tym samym miejscu (np. pod pachą czy na czole) i tym samym termometrem.
  • Aby prawidłowo zinterpretować wynik pomiaru, weź pod uwagę dobowe wahania temperatury (zwykle jest niższa rano, a wyższa późnym popołudniem).
  • Nie uśredniaj wyników pomiaru. Po kilkukrotnym zmierzeniu temperatury najwyższy wynik to ten prawidłowy.
  • Zadbaj o to, by przed pomiarem temperatury dziecko było spokojne i chwilę odpoczęło. Aktywność fizyczna, płacz i złość mogą wpłynąć na wzrost temperatury ciała.
  • Niezależnie od rodzaju termometru dokładnie zapoznaj się z instrukcją jego użytkowania. Nieprawidłowe umiejscowienie urządzenia może zafałszować wyniki pomiaru.
  • Przed pomiarem temperatury w uchu usuń zalegającą woskowinę, która może zaburzyć wyniki.
  • Pamiętaj o regularnej dezynfekcji termometru. Jest to szczególnie istotne w przypadku urządzeń stosowanych w ustach, uchu lub odbycie.
  • Pomiar temperatury na czole może nie być miarodajny, gdy skóra jest spocona, posmarowana kremem lub zasłonięta włosami. Przed pomiarem umyj i osusz twarz dziecka.

Termometr dla dziecka to urządzenie, które każdy rodzic powinien mieć w domu. Wybierając dany model, weź pod uwagę przede wszystkim wiek dziecka oraz precyzję i szybkość pomiaru. Sprawdź także dodatkowe funkcje urządzenia, które ułatwią Ci użytkowanie.

Bibliografia

  • Doniec Z. i in., Gorączka u dzieci – rekomendacje postępowania w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – KOMPAS GORĄCZKA, Family Medicine & Primary Care Review 2021; 23(1), https://doi.org/10.5114/fmpcr.2021.102648,
  • https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.5.20,
  • https://infekcje.mp.pl/publikacje/122369,rodzaje-termometrow-lekarskich-i-ich-cechy.
Udostępnij:

Autor Karolina Zelewska Zobacz profil
Mama małego buntownika. Jej zainteresowania krążą wokół parentingu i zdrowego stylu życia. Wolny czas spędza w kuchni i na nauce włoskiego.
Następna porada
Grypa u seniorów. Czy może być niebezpieczna? Jak ją leczyć? Sprawdź! Czytaj więcej