*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Rak szyjki macicy

Nowotwór macicy. Jakie są pierwsze objawy raka szyjki macicy? Sprawdź!

Nawet 5 kobiet dziennie umiera z powodu raka szyjki macicy. Znajomość pierwszych objawów raka szyjki macicy pozwala na wyleczenie prawie każdego przypadku tego nowotworu. Z tego powodu tak istotna jest znajomość wczesnych symptomów raka szyjki macicy oraz regularne wykonywanie badań kontrolnych takich jak cytologia.

Czym jest rak szyjki macicy?

Rak szyjki macicy to jeden z częściej występujących nowotworów u kobiet, który jednak wcześnie wykryty pozwala na prawie 100% wyleczenie.

Stadia rozwoju tego nowotworu możemy podzielić na:

  • zmiany dysplastyczne szyjki macicy (najłagodniejsze zmiany komórek szyjki macicy),
  • raka przedinwazyjnego (średnie przemiany komórek),
  • raka inwazyjnego (najbardziej złośliwe przemiany komórek).

Wcześnie wykryte zmiany dysplastyczne nie stanowią zagrożenia życia.

Jakie są pierwsze objawy raka szyjki macicy?

Wykrycie choroby nowotworowej na wczesnym etapie jest niesamowicie ważne, ponieważ w obecnych czasach większość nowotworów złośliwych możemy skutecznie leczyć. W niektórych przypadkach, na przykład raka jajnika, wczesne objawy są na tyle niespecyficzne, że pacjentka może pomylić je z innymi chorobami i wybrać niewłaściwego specjalistę. Jednak wnikliwa samoobserwacja własnego ciała oraz regularne wykonywanie badań profilaktycznych znacznie zmniejszają ryzyko rozwoju zaawansowanej choroby nowotworowej. Z kolei im wyższy stopień zaawansowania choroby, tym gorsze rokowanie dla pacjentki.

Wczesne stadia raka szyjki macicy są często bezobjawowe i pacjentka nie zauważa żadnych nieprawidłowości. Pierwsze objawy raka szyjki macicy, które może zaobserwować kobieta obejmują:

  • krwawienie z pochwy po stosunku,
  • krwawienie z pochwy między miesiączkami,
  • miesiączki bardziej obfite lub dłuższe niż zwykle,
  • ból miednicy.

Zaawansowany rak szyjki macicy może dodatkowo powodować:

  • bolesne lub trudne wypróżnienia, czasami także z krwią,
  • bolesne lub trudne oddawanie moczu, czasami także z krwią,
  • wydzielina, upławy z pochwy o nieprzyjemnym zapachu lub z domieszką krwi,
  • ból pleców,
  • ból brzucha,
  • obrzęk nóg,
  • zmęczenie,
  • wysokie ciśnienie tętnicze.

Niektóre kobiety zgłaszają się do lekarza dopiero, gdy dojdzie do niedrożności jelit lub niewydolności nerek.

Wymienione powyżej objawy niekoniecznie muszą świadczyć o raku szyjki macicy, jednak są sygnałami alarmowymi, które wymagają wizyty u lekarza.

Na czym polega wczesna diagnostyka raka szyjki macicy?

Ze względu na to, że początkowe stadia raka szyjki macicy mogą przebiegać bezobjawowo lub z mało charakterystycznymi objawami, warto raz w roku wykonywać badanie zwane cytologią. Pozwala ono na wczesne zidentyfikowanie nieprawidłowych, czyli dysplastycznych komórek i skuteczne leczenie.

Niestety tylko część kobiet wykonuje regularnie badanie cytologiczne, dlatego najczęściej do potwierdzenia raka szyjki macicy dochodzi przypadkowo, gdy kobieta uda się w końcu na badanie ginekologiczne. To błąd. Czas odgrywa bardzo ważną rolę w walce praktycznie z każdym typem nowotworu. Wczesne wykrycie choroby daje nawet 99,9% skuteczności wyleczenia raka szyjki macicy.

Regularna cytologia pozwala wykryć początkowe stadium raka szyjki macicy, które może przebiegać bezobjawowo!

Cytologia płynna czy klasyczna?

Cytologia płynna LBC (Liquid Based Cytology) jest cytologią nowej generacji. W tym przypadku wymaz z szyjki macicy pobierany jest na płynne podłoże, a nie jak w cytologii klasycznej - bezpośrednio na szkiełko mikroskopowe. Co to zmienia?

Bardzo wiele. Lekarz nanoszący wymaz ze szczoteczki nie jest w stanie przekazać z niej całego materiału bezpośrednio i równomiernie na szkiełko. Większość materiału pozostaje bowiem na szczoteczce, a komórki na szkiełku mogą wzajemnie na siebie nachodzić. W tradycyjnej cytologii komórki mogą ulec również uszkodzeniu.

W cytologii płynnej materiał biologiczny zostaje równomiernie rozprowadzony w specjalnym płynnym podłożu, co zmniejsza uszkodzenie komórek i ich nachodzenie na siebie. Ponadto cały wymaz przekazywany jest do laboratorium, a nie tylko część wymazu ze szczoteczki jak w cytologii klasycznej.

Jakość próbki pobranej w cytologii płynnej jest zatem wyższa niż w cytologii klasycznej, co daje bardziej wiarygodne wyniki.

Ponadto cytologia płynna pozwala także na przeprowadzenie badań w kierunku wirusa HPV.

Cytologia płynna nie jest jednak jeszcze refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli jednak mamy taką możliwość i możemy wykonać cytologię płynną prywatnie, warto to zrobić.

Domowe testy wspomagające diagnostykę chorób nowotworowych

Na rynku dostępne są także nieinwazyjne domowe testy wykrywające nadmiar aminokwasu – tyrozyny w moczu. Wysoki poziom tyrozyny może wskazywać na zaburzenia zachodzące w organizmie, między innymi rozwój i namnażanie komórek nowotworowych. Jednak nadmiar tyrozyny może być także skutkiem:

  • przedawkowania preparatów zawierających tyrozynę,
  • tyrozynemii, czyli rzadkiej choroby genetycznej.

Podwyższony poziom tyrozyny jest wskazaniem do dalszej diagnostyki.

Profilaktyka raka szyjki macicy - lepiej zapobiegać niż leczyć!

Niezwykle istotne jest wczesne wykrycie nowotworu złośliwego, aby móc skutecznie go leczyć. Jeszcze ważniejsza jest natomiast profilaktyka, a więc zapobieganie rozwojowi raka. W przypadku raka szyjki macicy mamy do dyspozycji szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

Wirus HPV, a przede wszystkim jego wysokoonkogenne typy znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów takich jak rak szyjki macicy, ale także:

  • rak sromu,
  • rak pochwy,
  • rak prącia u mężczyzn.

Co więcej, wirus HPV nie jest przenoszony jedynie przez kontakty seksualne, ale także po kontakcie ze skórą lub błoną śluzową nosiciela wirusa.

Szczepienia przeciwko HPV są najskuteczniejszą metodą walki z wirusem brodawczaka ludzkiego. Obecnie szczepi się zarówno dzieci i młodzież przed pierwszą inicjacją seksualną, ale także osoby dorosłe. Dzieci w wieku 9-14 lat szczepione są dwiema dawkami szczepionki, a osoby powyżej 15. roku życia trzema dawkami szczepionki.

Szczepienie przeciwko HPV może zatem uratować nasze życie i zdrowie.

Styl życia również jest istotnym czynnikiem, który może wpływać na zwiększone ryzyko raka szyjki macicy. Z tego powodu, aby zmniejszyć to ryzyko należy:

  • unikać palenia papierosów,
  • unikać nadmiernego spożywania alkoholu, a najlepiej zrezygnować z niego całkowicie,
  • więcej się ruszać,
  • stosować urozmaiconą i zdrową dietę,
  • mieć stałego partnera seksualnego, do którego mamy zaufanie.

Bibliografia

  • Basoya S., Anjankar A., Cervical Cancer: Early Detection and Prevention in Reproductive Age Group, Cureus. 2022.
  • Rak szyjki macicy – objawy, przyczyny, diagnostyka, https://www.zwrotnikraka.pl/objawy-raka-szyjki-macicy/ [dostęp: 26.10.2024].
  • Cytologia płynna (LBC) – na czym polega, zalety badania, https://www.zwrotnikraka.pl/cytologia-plynna-lbc/ [dostęp: 27.10.2024].
  • Cytologia – czy o niej pamiętasz?, https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/cytologia-czy-o-niej-pamietasz [dostęp: 28.10.2024].
Udostępnij:

Autor Natika Karolak Zobacz profil
Absolwentka farmacji Collegium Medicum w Bydgoszczy oraz studiów podyplomowych „Marketing strategiczny na rynku farmaceutycznym” Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Aktualnie poznaje uroki berlińskiego życia oraz niemieckich aptek.
Następna porada
Test na raka. Jak prawidłowo wykonać domowy test na nowotwór i jak sprawdzić jego wynik? Czytaj więcej