Pary, które zdecydują się na powiększenie rodziny, czasem przechodzą długą drogę do wymarzonej ciąży. Z powodów zdrowotnych, niepłodności czy problemów z donoszeniem ciąży, muszą skorzystać z pomocy specjalistów i wykonać wiele badań. Jednym z nich jest badanie HSG-histerosalpingografia, czyli badanie drożności jajowodów. Jak wygląda badanie HSG? Czy jest bolesne? Jak się do niego prawidłowo przygotować? Czy po badaniu HSG wzrasta szansa na zajście w ciążę?
Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności kobiet, należą przede wszystkim:
Niedrożność jajowodów oraz nietypowa budowa jamy macicy są uznawane za główne przyczyny niepłodności u kobiet.
Jajowody stanowią część układu rozrodczego kobiety i łączą jajniki z macicą. Do zadań jajowodów należy:
Wszystkie te procesy wspomagane są przez skurcze, wydzielinę produkowaną przez gruczoły jajowodów oraz ruchy mikro-rzęsek, które wyścielają jajowody.
Wśród najczęstyszych przyczyn niedrożności jajowodów można wymienić:
Badanie drożności jajowodów, czyli histerosalpingografia (HSG) to jedno z podstawowych badań, które wykonuje się w trakcie diagnozowania niepłodności. Polega ono na wykonaniu serii zdjęć RTG, przy jednoczesnym wykorzystaniu środka kontrastującego. Do badania zamiast aparatu Roentgena może zostać wykorzystany nowoczesny aparat USG.
Badanie HSG pozwala:
Badanie HSG wykonuje się w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, między 8. a 12. dniem, przed owulacją, kiedy krwawienie i plamienie miesiączkowe całkowicie ustanie.
Lekarz kierujący na histerosalpingografię, na pewno poinformuje pacjentkę o konieczności wykonania kilku niezbędnych badań, takich jak:
Następnie, z kompletem wyników badań należy zgłosić się na badanie drożności jajowodów między 8 a 12 dniem cyklu miesiączkowego. Warto przyjść nieco wcześniej, ok. 15 minut przed zabiegiem.
Na badanie HSG warto również zabrać:
Nie ma konieczności szczególnego przygotowania się do badania w dniu, w którym ma ono zostać wykonane. Jednak jeśli badanie HSG będzie odbywało się w znieczuleniu ogólnym, pacjentka powinna zgłosić się na badanie na czczo.
Badanie drożności jajników (HSG) wykonuje się po uprzednim podaniu środka przeciwbólowego albo w znieczuleniu ogólnym.
Cały zabieg trwa około 10-15 minut.
Po badaniu kobieta może odczuwać ból i skurcze albo może pojawić się zapalenie przydatków czy infekcja pochwy. W każdym przypadku, gdy coś zaniepokoi pacjentkę po badaniu HSG, należy zgłosić się do lekarza.
Wynik badania pacjentka poznaje od razu i w zależności od tego, jaki on jest, lekarz zaleci dalsze działania.
Badanie HSG jest raczej bolesne, kobieta może odczuwać ból nieco silniejszy niż podczas miesiączki, natomiast jest on krótkotrwały i mija natychmiast po usunięciu cewnika. Skurcze oraz ból może również występować po badaniu. W sytuacji, gdy ból utrzymuje się dłużej lub pojawią się inne dolegliwości, należy pilnie zgłosić się do lekarza.
Starania o dziecko dla jednych par są łatwiejsze, dla innych trudniejsze i wymagające pewnych poświęceń, jednak wszelkie kroki, które trzeba podjąć, aby móc tulić w ramionach własne dziecko, są tego warte. Dlatego też nie należy unikać czy odkładać w czasie konieczności wykonania badań, nawet jeśli chwilowo narażą nas one na ból czy mało komfortowe samopoczucie.