*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Płuca z kwiatów i drzew

Jak leczyć alergię na pyłki? Sprawdź jakie leki stosować na alergię sezonową!

Wodnisty katar, kichanie, łzawienie oczu i inne przykre objawy alergii sezonowej potrafią skutecznie zniechęcić do pięknej pogody. Jak zatem radzić sobie z wiosenną alergią? Przede wszystkim – skutecznie, ponieważ nieleczona alergia może prowadzić do rozwoju astmy. Jak uniknąć poważnych chorób układu oddechowego? Jak prawidłowo leczyć wiosenną alergię? Przeczytaj poniżej!

Czy jest alergia na pyłki?

Alergia to nadmierna reakcja organizmu na substancje znajdujące się w otoczeniu, które są ignorowane przez układ odpornościowy innych osób, niechorujących z powodu alergii. Do najpopularniejszych alergenów możemy zaliczyć:

  • roztocza kurzu domowego,
  • rozmaite pokarmy (ryby, jaja, mleko, orzeszki i inne),
  • jad owadów,
  • sierść zwierząt domowych,
  • pyłki roślin i zarodniki grzybów.

Te ostatnie odpowiadają za alergie sezonowe, czyli tak zwany alergiczny nieżyt nosa (ANN), zwany inaczej katarem siennym.

Co nas uczula wiosną?

Jak sama nazwa wskazuje alergia sezonowa występuje okresowo to znaczy, że objawy pojawiają się w okresie, gdy pyli roślina, na którą jesteśmy uczuleni. Jak już wiemy, które drzewa, zarodniki grzybów czy trawy wywołują u nas przykre objawy, warto skorzystać z kalendarza pyleń na dany rok i sprawdzić w których miesiącach możemy być na nie szczególnie narażeni.

Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się w marcu i trwa prawie do końca czerwca. Wówczas jesteśmy narażeni na następujące pyłki i zarodniki:

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

leszczyna

olsza

topola

brzoza

topola

jesion

dąb

grzyby z rodziny Cladosporium

trawy

brzoza

dąb

szczaw

pokrzywa

grzyby z rodziny Cladosporium i Alternaria

trawy

szczaw

pokrzywa

grzyby z rodziny Cladosporium i Alternaria

 

Pamiętajmy, że w zależności od regionu i danego roku, stężenie poszczególnych pyłków może się różnić. Korzystajmy więc z aktualnych kalendarzy pylenia oraz sprawdzajmy informacje na rzetelnych portalach internetowych, na przykład na stronie Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych (OBAS).

Produkty na alergię

Jak są objawy wiosennej alergii?

Mimo, że na alergię sezonową mówimy często katar sienny lub alergiczny nieżyt nosa, jej objawy nie dotyczą tylko kataru. Najczęstszymi objawami wiosennej alergii, czyli alergii  na pyłki i zarodniki grzybów są:

  • napadowe kichanie,
  • blokada nosa,
  • wodnisty, cieknący katar,
  • obrzęk błony śluzowej nosa,
  • łzawienie i zaczerwienienie oczu,
  • swędzenie, wysypka.

Jak przebiega leczenie wiosennej alergii?

Na początku należy podkreślić, że nieleczony alergiczny nieżyt nosa może w wielu przypadkach prowadzić do rozwoju astmy. Ze względu na to ważna jest właściwa diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia najlepiej przez specjalistę z tej dziedziny, czyli alergologa.

Leczenie możemy podzielić na dwa typy:

  • leczenie przyczynowe: immunoterapia swoista,
  • leczenie objawowe: leki przeciwalergiczne.

Na czym polega immunoterapia alergenowa?

Do leczenia przyczynowego alergicznego nieżytu nosa należy immunoterapia alergenowa (swoista). Polega ona na odczulaniu, czyli zmniejszeniu wrażliwości organizmu na dany alergen. Po immunoterapii układ immunologiczny zaczyna po prostu ignorować alergen, który wcześniej wywoływał objawy niepożądane.

Do prawidłowego przeprowadzenia immunoterapii alergenowej konieczna jest wcześniejsza diagnostyka i wykrycie, co tak naprawdę uczula pacjenta. Zastosowanie leczenia przyczynowego nie wyklucza przyjmowania leków przeciwalergicznych. Jeśli immunoterapia nie zmniejszyła objawów w satysfakcjonującym stopniu, lekarz może wprowadzić dodatkowo leczenie objawowe. Należy również pamiętać, że nie każdy może zostać zakwalifikowany do przeprowadzenia odczulania. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do immunoterapii alergenowej są:

  • ciąża (niedozwolone jest rozpoczynanie odczulania, ale kontynuowanie już rozpoczętej immunoterapii jest dopuszczalne),
  • niekontrolowana astma,
  • AIDS,
  • dzieci w wieku poniżej 2 lat,
  • aktywna choroba nowotworowa lub autoimmunologiczna.

Jakie leki stosować na alergię sezonową?

Do leków przeciwalergicznych, które łagodzą objawy alergii sezonowej można zaliczyć:

  • tabletki i syropy: leki przeciwhistaminowe II i III generacji,
  • krople do oczu,
  • aerozole i krople do nosa.

Leki przeciwhistaminowe doustne

Do leków przeciwhistaminowych II generacji zaliczamy loratadynę i cetyryzynę, a do III generacji lewocetyryzynę, desloratadynę i zazwyczaj feksofenadynę. Można zakupić je w aptece bez recepty. Występują pod postacią tabletek oraz syropów. Ostatnia postać leku jest rekomendowana dzieciom i dorosłym, którzy mają problemy z połykaniem tabletek. Na rynku występują także leki przeciwhistaminowe I generacji, jednak są one zazwyczaj dostępne na receptę i częściej wywołują senność. Uważa się, że lekiem o najmniejszym potencjale usypiającym jest feksofenadyna.

Pamiętajmy, że leczenie wdrażamy nawet 10-14 dni przed spodziewanym początkiem objawów. Musimy zatem wiedzieć na co dokładnie jesteśmy uczuleni i co pyli w danym okresie, aby wdrożyć leczenie odpowiednio wcześnie.

Krople do oczu

Krople do oczu stosowane w przypadku alergii sezonowej najczęściej wykazują działanie przeciwhistaminowe, czyli blokują działanie histaminy, która odpowiedzialna jest za występowanie objawów alergii takich jak świąd, zaczerwienienie i łzawienie oczu. Stosując krople do oczu należy pamiętać, że posiadają one termin ważności od momentu otwarcia butelki. Zazwyczaj wynosi on 28 dni lub 3 miesiące. W przypadku braku specjalistycznych kropli warto mieć zawsze przy sobie ampułki z solą fizjologiczną do przemywania oczu.

Preparaty do nosa

Lekami pierwszego wyboru w przypadku wystąpienia kataru siennego są glikokortykosteroidy o miejscowym działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Są one bezpiecznymi lekami, które występują zazwyczaj w postaci sprayu do nosa. Ich okres ważności od pierwszego otwarcia butelki wynosi zazwyczaj 2 miesiące.

Innymi lekami stosowanymi w przypadku wodnistego kataru są sympatykomimetyki takie jak ksylometazolina czy oksymetazolina. Obkurczają one naczynia krwionośne, zmniejszając obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa. Leki z tymi substancjami można jednak stosować przez ograniczony czas, maksymalnie do 5 dni. Ich dłuższe stosowanie może prowadzić do trudnych do wyleczenia zmian w błonie śluzowej nosa.

Warto również stosować preparaty z solą morską, która wypłukuje z nosa alergeny, chroniąc organizm przed nasileniem objawów.

Pamiętajmy, że jeśli leczenie preparatami bez recepty przez okres 7 dni nie przynosi odpowiedniego rezultatu należy skontaktować się z lekarzem, którzy przeprowadzi właściwą diagnostykę i wdroży skuteczną terapię. Nieprawidłowo leczona alergia zwiększa ryzyko wystąpienia astmy.

Jak radzić sobie z wiosenną alergią? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów na alergią sezonową!

 

Oprócz leczenia farmakologicznego możemy także zastosować kilka trików w życiu codziennym, aby zmniejszyć narażenie na pyłki i zarodniki.

  1. Twój przyjaciel – kalendarz pylenia!
    Przede wszystkim warto zaznajomić się z kalendarzem pylenia. Jeśli zostaliśmy odpowiednio zdiagnozowani, możemy dzięki niemu sprawdzić, kiedy pyli roślina, na którą jesteśmy szczególnie wrażliwi. Jeśli objawy alergii dają się nam we znaki i nie pozwalają na odpoczynek, warto planować urlop właśnie z kalendarzem pylenia, unikając miejsc, w których będziemy szczególnie narażeni w danym czasie.
  2. Pozbądź się pyłków i zarodników!
    Po powrocie do domu warto pozwolić sobie na szybki prysznic i zmianę ubrania. To dobry nawyk, który pozwala nam pozbyć się większości pyłków i zarodników.
  3. Zadbaj o bagaż podręczny!
    Warto mieć zawsze przy sobie ampułki z solą fizjologiczną do oczu i wodę morską do oczyszczania nosa i używać ich nawet kilka razy dziennie, gdy przebywamy na zewnątrz.
  4. Zrezygnuj z suszenia prania na zewnątrz!
    Pyłki mogą osadzać się na praniu także podczas suszenia go na dworze. Jeśli nie chcemy sobie zaszkodzić po prostu suszmy pranie w pomieszczeniu.
  5. Dieta
    Zrezygnujmy z pokarmów, które mogą wzmagać naszą alergię poprzez tak zwane alergie krzyżowe. Osoby uczulone na pyłek brzozy mogą doznawać także przykrych objawów po zjedzeniu jabłka, a wrażliwi na pyłki traw mogą odczuwać dolegliwości po zjedzeniu pomidora. Warto więc sprawdzić co jeszcze może nas uczulać.

Bibliografia

  • Gawlik R., Kliniczne przeciwwskazania do immunoterapii alergenowej – bezwzględne i względne oraz stałe i czasowe, Alergologia Polska – Polish Journal of Allergology 2018; 5, 4: 180–185, 2018.
  • Nittner-Marszalska M., Immunoterapia alergenowa, Wiadomości dermatologiczne, Nr 8, 2020.
  • Świerczyńska-Krępa M., Alergia, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57548,alergia, [dostęp: 9.05.2022].
  • OBAS Serwis Alergologiczny, Kalendarz pylenia roślin, http://www.alergen.info.pl/kalendarz_pylenia_roslin.php, [dostęp: 9.05.2022].
Udostępnij:

Autor Natika Karolak Zobacz profil
Absolwentka farmacji Collegium Medicum w Bydgoszczy oraz studiów podyplomowych „Marketing strategiczny na rynku farmaceutycznym” Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Aktualnie poznaje uroki berlińskiego życia oraz niemieckich aptek.
Farmaceuta
Potrzebujesz darmowej porady? Zapytaj farmaceutę
Następna porada
Podejrzewasz u siebie chorobę weneryczną? Sprawdź jakie badania wykonać na chorobę weneryczną! Czytaj więcej