Helicobacter pylori to bakteria, którą znajdziemy w żołądkach połowy światowej populacji człowieka. Niestety ten mikroskopijny organizm może prowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego oraz powodować rozwój zmian nowotworowych. W jaki sposób można zarazić się bakterią? Czy dostępne są testy pozwalające na wykrycie Helicobacter pylori w organizmie? Jakie są sposoby leczenia?
Warto dowiedzieć się jakie objawy powinny nas zaniepokoić, by móc odpowiednio szybko zwalczyć zakażenie tym onkogennym patogenem.
Helicobacter pylori należy do względnie beztlenowych bakterii Gram-ujemnych, katalazo- i oksydazo-dodatnich. Jest pałeczką o spiralnym kształcie, której ruch możliwy jest dzięki występowaniu ułożonych biegunowo rzęsek.
Powierzchnia komórki Helicobacter pylori pokryta jest glikokaliksem, który zostaje usunięty w kwaśnym środowisku żołądka, co z kolei umożliwia przyleganie bakterii do komórek nabłonkowych. Cechą charakterystyczną mikroorganizmu jest też występowanie lipopolisacharydu (LPS) złożonego z lipidu A, oligosacharydowego rdzenia oraz bocznego łańcucha O.
Należy podkreślić fakt, że Helicobacter pylori szybko dostosowuje się do zmian warunków środowiska i często wykazuje oporność na antybiotyki (np. klarytromycynę), co stwarza problemy leczenia zakażenia.
Helicobacter pylori ma zdolność wytwarzania enzymu zwanego ureazą, która z jednej strony chroni patogen przed niszczącym działaniem soku żołądkowego, a z drugiej wykorzystywana jest w badaniach diagnostycznych pozwalających na identyfikację zakażenia.
Historia związana z Helicobacter pylori sięga najprawdopodobniej blisko 60 tysięcy lat, natomiast pierwsze oficjalne wzmianki pojawiły się dopiero w 1875 roku. Przełomowym wydarzeniem było założenie pierwszej hodowli Helicobacter pylori, co zostało zrealizowane w 1982 roku dzięki pracy Barry’ego Jamesa Marshalla i Robina Warrena. To osiągnięcie australijskich lekarzy zostało wkrótce odpowiednio nagrodzone, bowiem w 2005 roku otrzymali oni Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za udowodnienie, że bakterie Helicobacter pylori biorą udział w powstawaniu choroby wrzodowej i stanu zapalnego żołądka.
Oszacowano, że Helicobacter pylori może występować w przewodzie pokarmowym nawet u połowy ogólnoświatowej populacji ludzi, przy czym najwyższy odsetek nosicielstwa obserwuje się w krajach rozwijających się.
Niestety Polska znajduje się w grupie krajów o wysokim współczynniku zakażenia Helicobacter pylori. Według danych statystycznych nawet ponad 80% dorosłych Polaków może być zakażonych bakterią, a wśród dzieci i młodzieży problem dotyka nawet co trzeciego pacjenta (około 30% osób w populacji do 18 roku życia).
Rezerwuarem Helicobacter pylori jest przede wszystkim człowiek, a do zakażenia dochodzi zazwyczaj jeszcze przed 12 rokiem życia pacjenta.
Bakteria jest przenoszona poprzez kontakt z zakażoną osobą. Patogen najczęściej przekazywany jest razem z wydzielinami takimi jak ślina, a także poprzez wydaliny drogą oralno-oralną oraz fekalno-oralną.
W wyniku intensywnych badań laboratoryjnych i klinicznych stwierdzono, że Helicobacter pylori stanowi główny czynnik etiologiczny wrzodów żołądka oraz innych chorób przewodu pokarmowego.
Potwierdzono, że Helicobacter pylori jest czynnikiem onkogennym, dlatego odpowiednia profilaktyka i leczenie ewentualnych zakażeń bakterią wpisują się w działania zapobiegające rozwojowi nowotworów.
W wielu przypadkach zakażenie H. pylori przebiega bezobjawowo, jednak powinniśmy zwrócić uwagę na następujące objawy Helicobacter:
Zakażenie Helicobacter pylori może prowadzić do:
Badania wykorzystywane w celach diagnostycznych obejmują:
Wstępną diagnostykę zakażenia Helicobacter pylori możemy przeprowadzić samodzielnie we własnym domu. W aptekach dostępne są domowe testy na Helicobacter pylori.
Co zawierają domowe testy na H. pylori?
W skład takiego testu wchodzi przede wszystkim:
Badanie należy przeprowadzić zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Wynik domowego testu na H.pylori jest dostępny już w kilka minut.
Jeśli otrzymamy pozytywny wynik testu, oznacza to, że w naszym organizmie obecne są specyficzne przeciwciała skierowane przeciwko Helicobacter pylori. Test wykonany w domu należy jednak traktować jako badanie wstępne. Konieczna jest konsultacja lekarska w celu ustalenia planu szerszej diagnostyki i leczenia Helicobacter pylori.
Ustalono, że zdiagnozowane zakażenie Helicobacter pylori powinno być leczone, bez względu na to czy pacjent odczuwa objawy.
Lekarz może zalecić zastosowanie następujących schematów leczenia:
W leczeniu zakażeń Helicobacter pylori warto skorzystać też z probiotyków. Najcenniejsze wydają się być preparaty zawierające szczepy:
Powyższe probiotyki nie tylko pomogą pozbyć się patogennej bakterii z organizmu, ale też łagodzą skutki farmakoterapii stosowanej w leczeniu Helicobacter pylori.
Pamiętajmy, że zarówno w profilaktyce, jak i podczas leczenia zakażenia bakteryjnego, ogromną rolę przypisuje się odpowiedniej diecie.
Podczas leczenia Helicobacter pylori zalecane jest spożywanie:
Dlaczego? Pokarmy te zawierają związki bogate w siarkę, wykazującą działanie detoksykujące i przeciwnowotworowe szczególnie wskazane w diecie na Helicobacter pylori.