Wyjazd nad morze czy jezioro to dla wielu osób obowiązkowy punkt wakacji. Będąc nad wodą, nie zapominajmy jednak o zdrowym rozsądku. Czy znasz zasady bezpiecznego plażowania? Zapoznaj się z nimi, planując letni wypoczynek.
Według statystyk w zeszłe wakacje utonęły aż 183 osoby – najwięcej w jeziorach i stawach, a najmniej nad morzem. Czy tegoroczny sezon będzie równie tragiczny? Dopiero się o tym przekonamy. Pamiętaj, że podstawą bezpieczeństwa nad wodą jest kąpiel w miejscach do tego wyznaczonych. Powinny być one nadzorowane przez ratowników wodnych. Kąpiel w stawach lub na żwirowiskach nie jest dobrym pomysłem ze względu na ich zanieczyszczenie i głębokość. Unikaj skupisk wodorostów oraz miejsc, w których występują prądy.
Przed wejściem do wody zapoznaj się z regulaminem danego kąpieliska. Zwróć również uwagę na flagi – biała oznacza, że kąpiel jest dozwolona, a przy czerwonej nie wolno wchodzić do wody.
Woda bywa zdradliwa. Czasami tylko się nam wydaje, że jest płytko. Powstrzymaj się zatem od skakania na główkę, jeżeli nie znasz głębokości ani ukształtowania dna. Brawura może skończyć się kalectwem lub śmiercią.
Zrezygnuj z kąpieli, gdy wieje porywisty wiatr, jest burza lub mgła. Nie wchodź do wody również w nocy. Pamiętaj, aby sprawdzić warunki atmosferyczne, zawsze przed aktywnością na świeżym powietrzu.
Wybierając sprzęt do pływania, zwróć uwagę na jego jakość. Nie wypływaj na głęboką wodę na dmuchanym materacu, pontonie, w kole czy w poduszkach do pływania. Płynąc łódką, kajakiem lub motorówką, zawsze miej na sobie kamizelkę i nie podpływaj za blisko do innych użytkowników danego akwenu.
W ten sposób unikniesz wstrząsu termicznego. Nie zanurzaj się od razu w wodzie, ochlap najpierw nogi, klatkę piersiową i szyję. Nie przesadzaj również z długością kąpieli, a tuż po niej osusz się i załóż suche ubrania.
Nawet jedno piwo może uśpić Twoją czujność, a upał jedynie to spotęguje. Do wody nie wchodź również na czczo ani tuż po posiłku.
Zbyt długie przebywanie na słońcu może zakończyć się oparzeniem słonecznym lub udarem. Aby tego uniknąć, unikaj słońca, gdy operuje najmocniej (czyli między 11:00 a 15:00), pij dużo wody i stosuj kremy z filtrem. Oprócz tego pamiętaj o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. Noś lekkie ubrania w jasnych kolorach, które odbijają promienie słoneczne. Nie leż na plaży plackiem, staraj się opalać w ruchu.
Przebywając na plaży z dzieckiem, musisz mieć oczy dookoła głowy. Szczególnie w szczycie sezonu nietrudno zgubić malucha w tłumie plażowiczów. Dlatego tuż przed rozpoczęciem plażowania warto umieścić na ręce dziecka odblaskową opaskę z numerem telefonu rodzica. To najprostsze rozwiązanie. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że napis na opasce może po jakimś czasie wyblaknąć pod wpływem słońca czy wody. Świetną alternatywą są zatem cyfrowe opaski zbliżeniowe, które można sparować z telefonem i w ten sposób skontaktować się z rodzicem.
Jeśli Twoje dziecko jest w wodzie, nie spuszczaj z niego oka. Nawet dzieci, które potrafią pływać, mogą zachłysnąć się wodą i utonąć. Pamiętaj, że to Ty odpowiadasz za swoją pociechę, a nie ratownicy pracujący na kąpielisku.
Jeśli widzisz, że ktoś się topi – reaguj! Jak najszybciej zadzwoń pod numer ratunkowy nad wodą 601 100 100 lub pod numer 112.
Będąc świadkiem udzielania pierwszej pomocy, nie przeszkadzaj ratownikom i stosuj się do ich zaleceń. Pomóż im dotrzeć do poszkodowanego. Zrób miejsce i nie rozkładaj ręcznika zbyt blisko wody.
Niestety nie wszyscy pamiętają o tej prostej zasadzie. Nie śmieć w wodzie ani na lądzie. Rozbita butelka czy zgnieciona puszka może kogoś skaleczyć, a pływająca w wodzie folia to zagrożenie dla żyjących w niej stworzeń.
Nie hałasuj nad wodą. Twój krzyk może zagłuszyć czyjeś wołanie o pomoc.
Przed wakacjami wiele mówi się o bezpieczeństwie nad wodą. Niestety co roku ratownicy mają pełne ręce roboty. A wystarczy tylko zastosować się do powyższych zasad, aby cieszyć się letnim wypoczynkiem.