Koronawirus jest chorobą wirusową, która cały czas zakaża i wpływa niekorzystnie na zdrowie całej populacji. W okresach obniżonej odporności osoby chore przewlekle powinny pozostawać pod stałą kontrolą lekarza. Niestety w trakcie pandemii stan zdrowia wielu chorych uległ pogorszeniu, a bezpośredni kontakt z lekarzami był utrudniony. Dlatego koronawirus był pośrednim czynnikiem pogorszenia zdrowia pacjentów cierpiących z powodu innych chorób. Zatem, jak koronawirus wpływa na inne choroby? Które choroby należy monitorować chorując na COVID? Przeczytaj!
Owoce i warzywa, zwłaszcza w wysokich temperaturach, psują się bardzo szybko. Kupione poprzedniego dnia truskawki czernieją, na kapuście i ziemniakach pojawiają się brunatne plamy, a na malinach - biały nalot. Wystarczy wyrzucić lub odkroić zepsutą część? Absolutnie nie! To znak, że popsuty jest cały owoc lub warzywo! Może on być źródłem bardzo niebezpiecznych substancji. Nadaje się tylko do kosza! Dlaczego? Przeczytaj koniecznie!
Okres dojrzewania niestety nie należy do najłatwiejszych, a burza hormonów daje się we znaki zarówno chłopcom jak i dziewczynkom. Do szeregu zmian zachodzących w organizmie dochodzi także trądzik zwyczajny, który jest zmorą nastolatków. Nieestetyczne krostki i grudki potrafią spędzić sen z powiek zarówno młodszym, jak i starszym pacjentom. Jak zatem leczyć trądzik pospolity? Co stosować na trądzik młodzieńczy? Przeczytaj!
Oparzenia słoneczne to nie tylko zaczerwienienie i pieczenie, ale gdy uszkodzeniu ulegną wszystkie warstwy skóry może dojść nawet do braku czucia i martwicy tkanek. Skoro oparzenia są tak niebezpieczne dla dorosłych, to w jakim stopniu mogą zagrażać życiu i zdrowiu dzieci? Czy dzieci mogą bezpiecznie przebywać i bawić się na słońcu? Co stosować na oparzenia słoneczne u dzieci? Czy istnieją domowe sposoby na oparzenia słoneczne u dzieci? Przeczytaj!
Produkty, na opakowaniach których widnieją napisy “light”, “fit”, “bez cukru“ lub “niskotłuszczowy”, wydają się zdrowsze i bardziej przyjazne utrzymaniu zgrabnej sylwetki niż zwykłe. Czy produkty fit są faktycznie zdrowe? Warto wiedzieć, że mogą one stanowić pułapkę i dla zdrowia, i dla figury! Jak mądrze wybierać produkty “dietetyczne”? Czy "fit i "bez cukru" to zawsze dobry wybór? Przeczytaj!
Całą wiosnę jesz, mając na uwadze nadchodzące lato: zdrowiej, lżej, z myślą o figurze. A kiedy wreszcie wyjeżdżasz na upragniony urlop… w menu hulaj dusza, piekła nie ma! Jak jeść na wakacjach, żeby nie zrujnować efektów swoich wysiłków, zachować ładną sylwetkę i dobrą formę, ale i nie zmarnować sobie urlopu, myśląc wciąż o dietetycznych ograniczeniach? Sprawdź w artykule!
Trądzik zaczyna się całkiem niewinnie. Nasza skóra czerwieni się podczas gwałtownych zmian temperatury, intensywnego wysiłku fizycznego lub po spożyciu lampki wina. Z czasem zaczerwienienie już nie znika i przechodzi w postać stałą. Następnie pojawiają się grudki i krostki, czasami z ropną wydzieliną. Gdy skóra twarzy z biegiem lat zaczyna przypominać skórkę pomarańczy oraz tworzą się guzki może to oznaczać, że mamy do czynienia z postacią guzkową trądziku różowatego. Czy jest groźna? Czy możemy zwalczyć ją lekami miejscowymi czy pozostaje nam już tylko operacja?
Każdy z nas raz na jakiś czas powinien wykonać rutynowe, kontrolne badania, żeby sprawdzić czy z z naszym organizmem jest wszystko w porządku. Warto zmierzyć ciśnienie, wykonać badanie ogólne moczu czy badanie krwi. Jednak jakie badanie krwi wykonać? Które badania informują nas o poziomie witamin czy minerałów? Dlaczego badanie poziomu witamin i minerałów jest ważne? Jakie badania wykonać? Kiedy szczególnie należy sprawdzić poziom witamin i minerałów?
Za oknem słońce, przyroda budzi się do życia, nastała wiosna. Wiele osób czeka aż zakwitną pierwsze kwiaty, a na drzewach pojawią się liście. Niestety tak piękna pogoda nie cieszy wszystkich. Wokół widzimy osoby pociągające nosem, załzawione i kichające. To właśnie alergicy, którzy reagują na pyłki roślin i zarodniki grzybów przykrymi objawami. Co zatem uczula alergików wiosną i latem?
Codzienny widok kilku włosów na szczotce to jeszcze żaden powód do niepokoju, jednak jeśli zauważymy, że nasza fryzura z każdym dniem traci na gęstości, powinniśmy bacznie przyjrzeć się swojemu organizmowi. Utrata włosów może być spowodowana poważnymi chorobami, dlatego nie wolno bagatelizować problemu wypadania włosów. Jakie czynniki mogą nasilać wypadanie włosów? Czy istnieje skuteczna terapia? I wreszcie - czy wypadanie włosów to oznaka, że dzieje się coś niedobrego w organizmie? Sprawdź w artykule!
Poradnik apteczny Super-Pharm to przestrzeń z bezpłatnymi poradami online naszych ekspertów oraz zbiorem artykułów naszych specjalistów. W internetowymporadniku apteki Super-Pharm poruszamy tematy dotyczące zdrowia, chorób i profilaktyki, higieny osobistej, problemów i chorób dermatologicznych, ciąży oraz niepłodności, chorób i zaburzeń psychicznych. Możesz zasięgnąć bezpłatnej porady online i dowiedzieć się, jakie są pierwsze symptomy chorób cywilizacyjnych i przewlekłych, które objawy świadczą o problemach z sercem i układem krążenia, które problemy wymagają natychmiastowej wizyty lekarskiej. Specjaliści poradnika aptecznego Super-Pharm mają szeroką wiedzę z zakresu zdrowia i profilaktyki chorób, odżywiania, rehabilitacji, stosowania leków oraz parentingu. W naszym poradniku możesz również zadać bezpłatnie pytanie farmaceucie, który udzieli Ci darmowej porady farmaceutycznej dotyczącej dawkowania, interakcji leków oraz możliwych skutkach ubocznych. Apteczny poradnik o zdrowiu to doskonałe źródło informacji, zgodnej z aktualną wiedzą medyczną, farmaceutyczną i dietetyczną. Bezpłatne porady specjalistów oraz artykuły z poradami zdrowotnymi nie zastąpią wizyty u lekarza, dlatego, gdy zauważysz pierwsze objawy choroby – nie zwlekaj. Skontaktuj się ze specjalistą, który oceni Twój stan zdrowia i podejmie decyzję dotyczącą leczenia.
Poradnik apteki Super-Pharm ma charakter informacyjno – edukacyjny. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w serwisie bez konsultacji z lekarzem lub innym specjalistą.