Kwas foliowy czyli inaczej witamina B9 to jedna z 13 niezbędnych witamin, którą musimy dostarczać z zewnątrz w odpowiedniej ilości. Kobiety w ciąży i karmiące piersią są szczególnie narażone na jej niedobory, dlatego muszą ją suplementować, a sama dieta nie wystarczy. Ostatnio jednak rozwinęła się moda na metafolinę, czyli aktywną formę kwasu foliowego. Czy powinniśmy zamienić zatem kwas foliowy na metylofolian? Czym jest metylofolian? Jak dawkować kwas foliowy? Czym grozi niedobór oraz nadmiar kwasu foliowego?
Grypa sezonowa jest chorobą zakaźną wywoływaną najczęściej przez wirusy grypy typu A i B. Najczęściej jest to choroba samoograniczająca się, ale niektóre grupy są szczególnie narażone na jej powikłania. Dotyczy to np. dzieci poniżej 5. roku życia, a w szczególności tych poniżej 2. roku życia. Co zrobić, gdy dziecko zachoruje na grypę? Jak ją leczyć u dzieci i niemowląt? Jakie są mozliwe powikłania po grypie u dzieci? Czy szczepionka na grypę może być stosowana u dzieci? Przeczytaj!
Ból górnej części brzucha, opisywany przez chorych jako ból żołądka, jest dolegliwością częstą i sprawiającą lekarzom duże trudności diagnostyczne. Dlaczego tak trudno go rozpoznać? Chorzy nie potrafią dokładnie opisać swoich dolegliwości, w tym jak często i w którym miejscu ich boli. Ponadto, istotny jest także moment pojawienia się bólu żołądka w połączeniu z codziennymi czynnościami (wysiłek, jedzenie, występowanie objawów dodatkowych). Dlatego ważne, aby obserwować swój organizm i notować wszelkie niepokojące objawy. Jakie choroby mogą być przyczyną bólu żołądka? Kiedy zgłosić się do lekarza, a kiedy wezwać pomoc? Przeczytaj koniecznie!
Jeśli po przechorowaniu koronawirusa zauważysz u siebie zapominanie pojedynczych słów, problemy z koncentracją i pamięcią możesz cierpieć na mgłę mózgową. Jeśli zauważysz u siebie podobne objawy skonsultuj się z lekarzem, najlepiej neurologiem. Tak zwana mgła mózgowa najczęściej jest zjawiskiem przemijającym, ale może również świadczyć o poważniejszych chorobach. Objawy mgły mózgowej są dość częstym powikłaniem po COVID-19. Co stosować na problemy z pamięcią i koncentracją po koronawirusie? Jak leczyć mgłę mózgową? Przeczytaj!
Ból jelit nazywany zwyczajowo bólem brzucha to jedna z najczęściej zgłaszanych dolegliwości u specjalisty gastroenterologa. Sam ból brzucha może dotyczyć różnych narządów, w zależności od lokalizacji miejsca bólowego. W celu postawienia odpowiedniej diagnozy, lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad oraz wykonuje badania palpacyjne (z wykorzystaniem zmysłu dotyku) oraz bardziej inwazyjne, takie jak gastroskopia lub kolonoskopia. Sprawdź w jakich chorobach boli brzuch i jak je leczyć!
Zawroty głowy stanowią 3. najczęstszą przyczynę konsultacji neurologicznych. Ich częstość występowania wzrasta z wiekiem i stanowi jeden z najczęstszych powodów wizyt na SORze. Czym są zawroty głowy? Skąd się biorą i czym można nad nimi zapanować? Jakie są przyczyny i objawy zawrotów głowy? Jak sobie z nimi radzić? Jakie są sposoby na zawroty głowy i jak je leczyć? Przeczytaj!
Zawroty głowy są częstą dolegliwością, która bywa bagatelizowana. Według danych w przedziale wiekowym 18-79 lat 7% osób co najmniej raz w życiu doświadczy epizodu zawrotów głowy. Co jednak zrobić, gdy zawroty głowy zdarzają się częściej? Jakie są przyczyny zawrotów głowy? Jakie są objawy zawrotów głowy i jak sobie z nimi radzić? Jakie badania wykonać na nawracające zawroty głowy i jak się do nich przygotować? Przeczytaj!
Ministerstwo Zdrowia opracowało wytyczne działania na wypadek awarii elektrowni jądrowej i przedostania się do atmosfery radioaktywnego jodu. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Jak przyjmować jod? Należy przestrzegać zalecanych dawek dla danej grupy wiekowej. Jak dawkować jod? Czy można go kupić bez recepty? Kiedy i w jakich przypadkach jest wskazane przyjmowanie jodu? Czy można go brać na własną rękę? Przeczytaj i poznaj fakty i mity dotyczące jodu!
W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują leki przeciwwirusowe. Dzięki nim możemy wzmacniać odporność organizmu oraz leczyć choroby wirusowe. Sprawdź które leki przeciwwirusowe są dostępne bez recepty (OTC) i jak je przyjmować. Na jakie schorzenia pomogą i czy stosowanie ich bez nadzoru lekarza jest bezpieczne? Przeczytaj!
COVID-19 jest już z nami kolejny rok. Wiele osób przechodziło koronawirusa bezobjawowo, więc może nie były nawet świadome zakażenia. Kaszel jest jednak jednym z kluczowych objawów zakażenia nie tylko dla COVID-19, ale także zwykłego przeziębienia czy grypy. W przypadku zarażeń wirusem SARS-CoV-2 kaszel poinfekcyjny może utrzymywać się znacznie dłużej, nawet wiele miesięcy. Zwiększa on ryzyko rozprzestrzeniania wirusa drogą kropelkową, jest dokuczliwy dla chorego i jego otoczenia, a także może prowadzić do stygmatyzacji osoby kaszlącej. Jak leczyć kaszel po covid? Co stosować na kaszel po koronawirusie? Przeczytaj!
Poradnik apteczny Super-Pharm to przestrzeń z bezpłatnymi poradami online naszych ekspertów oraz zbiorem artykułów naszych specjalistów. W internetowymporadniku apteki Super-Pharm poruszamy tematy dotyczące zdrowia, chorób i profilaktyki, higieny osobistej, problemów i chorób dermatologicznych, ciąży oraz niepłodności, chorób i zaburzeń psychicznych. Możesz zasięgnąć bezpłatnej porady online i dowiedzieć się, jakie są pierwsze symptomy chorób cywilizacyjnych i przewlekłych, które objawy świadczą o problemach z sercem i układem krążenia, które problemy wymagają natychmiastowej wizyty lekarskiej. Specjaliści poradnika aptecznego Super-Pharm mają szeroką wiedzę z zakresu zdrowia i profilaktyki chorób, odżywiania, rehabilitacji, stosowania leków oraz parentingu. W naszym poradniku możesz również zadać bezpłatnie pytanie farmaceucie, który udzieli Ci darmowej porady farmaceutycznej dotyczącej dawkowania, interakcji leków oraz możliwych skutkach ubocznych. Apteczny poradnik o zdrowiu to doskonałe źródło informacji, zgodnej z aktualną wiedzą medyczną, farmaceutyczną i dietetyczną. Bezpłatne porady specjalistów oraz artykuły z poradami zdrowotnymi nie zastąpią wizyty u lekarza, dlatego, gdy zauważysz pierwsze objawy choroby – nie zwlekaj. Skontaktuj się ze specjalistą, który oceni Twój stan zdrowia i podejmie decyzję dotyczącą leczenia.
Poradnik apteki Super-Pharm ma charakter informacyjno – edukacyjny. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w serwisie bez konsultacji z lekarzem lub innym specjalistą.