*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji

Poradnik Apteczny Super-Pharm

PORADNIK

Category:

Tag: Przeziębienie i grypa

Category:

Tag: Choroby wirusowe

Category:

Tag:

Wszystkie porady

Ewa Fiedorowicz
23 sierpnia 2023 | 2 min czytania
Zawiera: Artykuł

Troponina. Co wskazuje troponinai jakie pełni funkcje? Jakie są normy troponiny i jak badać jej poziom? Sprawdź!

Troponina jest białkiem izomorficznym, co oznacza, że występuje w kilku odmianach, które mają różną budowę w zależności od tkanki, w której są zlokalizowane. W komórkach serca największe znaczenie mają izoformy: troponina T oraz troponina I, a wzrost stężenia tych białek w surowicy świadczy o uszkodzeniu tego narządu. Jakie są normy troponiny? Kiedy wynik wskazuje zawał serca? Ile kosztuje badanie troponiny i jak się do niego przygotować? Przeczytaj!

Ewa Fiedorowicz
23 sierpnia 2023 | 2:10 min czytania
Zawiera: Artykuł

Nużeniec. Wszystko o najczęstszych objawach nużycy, grupie ryzyka i sposobie leczenia nużeńca! Sprawdź!

Nużeńce to niewielkie pasożyty, które mogą doprowadzić do poważnych zmian skórnych i chorób oczu. W jaki sposób możemy zarazić się nużeńcem? W jaki sposób sprawdzić czy chorujemy na nużycę? I wreszcie - kto znajduje się w grupie ryzyka zakażeniem tym pasożytem? Jak skutecznie leczyć nużeńca? Oto zestawienie najważniejszych informacji dotyczących nużeńca! Przeczytaj!

Ewa Fiedorowicz
23 sierpnia 2023 | 1:45 min czytania
Zawiera: Artykuł

In-vitro. Jakie znaczenie w badaniach biomedycznych mają hodowle komórek in-vitro? Sprawdź!

Prowadzenie badań z wykorzystaniem linii komórkowych daje możliwość określenia w warunkach laboratoryjnych bezpieczeństwa stosowania danej substancji oraz jej wpływ na metabolizm komórek ludzkiego organizmu. Hodowle in vitro stały się także alternatywą dla badań na zwierzętach, co stanowi o ich przewadze w aspekcie etycznym. Czym jest hodowla kultur komórkowych in vitro? Czy każdy może pracować z liniami komórkowymi? Czy mają one wpływ na rozwój nauki i badań biomedycznych? Odpowiedzi na te pytania przeczytasz w artykule!

Ewa Kazubowska
23 sierpnia 2023 | 1:35 min czytania
Zawiera: Artykuł

Czym są zamienniki leków? Czy ich stosowanie jest bezpieczne? Sprawdź!

Zazwyczaj osoba, która choruje przewlekle ze względu na stan zdrowia, musi zażywać nawet kilka różnych leków. Czasem koszt  takiej kuracji potrafi przyprawić o zawrót głowy. Sytuacja jest gorsza, gdy przepisywane leki nie są refundowane. Niejednokrotnie chorzy rezygnują z kupowania preparatów leczniczych, bo zwyczajnie ich na nie nie stać. Rozwiązaniem mogą być zamienniki (odpowiedniki) leków. Zamienniki są najczęściej tańsze od leku oryginalnego, przepisanego przez lekarza. Czy jednak zawsze możemy zdecydować się na zakup zamiennika? Czy leki te są równie skuteczne jak te z recepty? Czy zamienniki leków są bezpieczne? Przeczytaj!

Natika Karolak
23 sierpnia 2023 | 1:45 min czytania
Zawiera: Artykuł

Trądzik i rumień noworodkowy, trądzik niemowlęcy. Sprawdź jak leczyć trądzik u niemowląt i noworodków!

Trądzik niemowlęcy może przestraszyć niejednego rodzica, a jest całkiem powszechną dolegliwością skórną u małych dzieci. Nie jest on typowym trądzikiem pospolitym, który występuje u nastolatków choć wygląda łudząco podobnie. Pojawia się nawet u 20% niemowląt w wieku poniżej 6 tygodni. Objawia się grudkami, krostkami, a nawet zaskórnikami. Czym jest trądzik niemowlęcy? Jak leczyć trądzik u noworodków i niemowląt? Czym smarować trądzik u niemowląt? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!

Natika Karolak
23 sierpnia 2023 | 1:45 min czytania
Zawiera: Artykuł

Jakie są przyczyny i objawy trądziku hormonalnego? Sprawdź jak leczyć trądzik hormonalny!

Trądzik młodzieńczy, różowaty, piorunujący, hormonalny... Odmian trądziku jest naprawdę wiele i wbrew pozorom nie dotyczy on tylko młodych osób. Coraz częściej dermatolodzy diagnozują trądzik u osób dorosłych. Do tego rodzaju chorób skóry występujących także w starszym wieku należy trądzik hormonalny. Jakie są jego przyczny i objawy? Jak leczyć trądzik hormonalny? Przeczytaj w artykule!

Natika Karolak
23 sierpnia 2023 | 1:50 min czytania
Zawiera: Artykuł

Acne fulminans. Jakie są przyczyny i objawy trądziku piorunującego? Sprawdź jak leczyć trądzik piorunujący!

Nazwa tej odmiany trądziku może przerazić niejednego - trądzik piorunujący. Określenie to nawiązuje do nagłego początku choroby oraz stopnia ciężkości występujących zmian skórnych, a także objawów ogólnych. Termin “trądzik piorunujący” został po raz pierwszy użyty dopiero w 1975 roku, choć pierwsze przypadki opisywane były już ponad 60 lat temu. Wówczas określano je jako trądzik skupiony z posocznicą lub trądzik z objawami ogólnymi o ostrym przebiegu. Jakie są przyczyny i objawy trądziku piorunującego? Jak leczyć trądzik piorunujący? Przeczytaj!

Natika Karolak
23 sierpnia 2023 | 1:50 min czytania
Zawiera: Artykuł

Erythematotelangiectatic Rosacea. Jak leczyć rumieniową postać trądziku różowatego? Sprawdź!

Postać rumieniowa, a właściwie rumieniowa z teleangiektazjami (Erythematotelangiectatic Rosacea) to jedna z odmian bardzo uciążliwej choroby skóry - trądziku różowatego. Co ją wywołuje? Czym różni się od innych postaci trądziku różowatego? Czy w przebiegu rosacea możemy sobie jakkolwiek pomóc, aby zmniejszyć dokuczliwe objawy? Jak leczyć postać rumieniową trądziku różowatego? Przeczytaj!

Natika Karolak
23 sierpnia 2023 | 1:50 min czytania
Zawiera: Artykuł

Papulopustular rosacea. Jak leczyć grudkowo-krostkowy trądzik różowaty? Sprawdź!

Trądzik różowaty może odznaczać się występowaniem grudek i krostek, które do złudzenia przypominają trądzik pospolity (łac. acne vulgaris). Zarówno rosacea jak i trądzik młodzieńczy to przewlekłe choroby skóry. Jednak trądzik różowaty to zupełnie inna jednostka chorobowa, która zostaje z nami najczęściej na całe życie. W przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego, który zazwyczaj jest zmorą okresu dojrzewania. Zdarza się jednak, że acne vulgaris występuje także u osób dorosłych lub jednocześnie z trądzikiem różowatym. Jak zatem leczyć postać grudkowo - krostkową trądziku różowatego? Jak rozpoznać trądzik różowaty grudkowo-krostkowy? Przeczytaj!

Ewa Kazubowska
23 sierpnia 2023 | 1:45 min czytania
Zawiera: Artykuł

Czym jest i jak działa tabletka "dzień po"? Czy antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna? Przeczytaj!

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele metod zapobiegania niechcianej ciąży. Czasem jednak z jakichś powodów nie decydujemy się na stosowanie żadnej z nich lub stosowana metoda nas zawiedzie. Co wtedy? Czy „ostatnią deską ratunku” może być antykoncepcja awaryjna? Na czym polega antykoncepcja awaryjna? Jak działa tabletka "dzień po"? Czy jej stosowanie jest bezpieczne? Przeczytaj!


O Poradniku Aptecznym Super-Pharm:

Poradnik apteczny Super-Pharm to przestrzeń z bezpłatnymi poradami online naszych ekspertów oraz zbiorem artykułów naszych specjalistów. W internetowym poradniku apteki Super-Pharm poruszamy tematy dotyczące zdrowia, chorób i profilaktyki, higieny osobistej, problemów i chorób dermatologicznych, ciąży oraz niepłodności, chorób i zaburzeń psychicznych. Możesz zasięgnąć bezpłatnej porady online i dowiedzieć się, jakie są pierwsze symptomy chorób cywilizacyjnych i przewlekłych, które objawy świadczą o problemach z sercem i układem krążenia, które problemy wymagają natychmiastowej wizyty lekarskiej. Specjaliści poradnika aptecznego Super-Pharm mają szeroką wiedzę z zakresu zdrowia i profilaktyki chorób, odżywiania, rehabilitacji, stosowania leków oraz parentingu. W naszym poradniku możesz również zadać bezpłatnie pytanie farmaceucie, który udzieli Ci darmowej porady farmaceutycznej dotyczącej dawkowania, interakcji leków oraz możliwych skutkach ubocznych. Apteczny poradnik o zdrowiu to doskonałe źródło informacji, zgodnej z aktualną wiedzą medyczną, farmaceutyczną i dietetyczną. Bezpłatne porady specjalistów oraz artykuły z poradami zdrowotnymi nie zastąpią wizyty u lekarza, dlatego, gdy zauważysz pierwsze objawy choroby – nie zwlekaj. Skontaktuj się ze specjalistą, który oceni Twój stan zdrowia i podejmie decyzję dotyczącą leczenia.

Poradnik apteki Super-Pharm ma charakter informacyjno – edukacyjny. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w serwisie bez konsultacji z lekarzem lub innym specjalistą.